Pelikán neuspěl s kárnými žalobami na advokáty. Komora porušení zákona při oddlužování nezjistila

Bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) neuspěl s kárnými žalobami na advokáty Antonína Stanislava a Miroslava Rouska. Česká advokátní komora oba obviněné zprostila žaloby. Podle resortu si někdejší vládní legislativec Stanislav účtoval za sepsání návrhu na oddlužení dvakrát víc než povoluje zákon. Rousek pak měl krýt činnost oddlužovací agentury. Podle komory se ale porušení zákona neprokázalo. Ministerstvo se ještě může odvolat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exministr spravedlnosti Robert Pelikán | Foto: Petr Horník/Právo | Zdroj: Profimedia

Miroslav Rousek podle Pelikána podal nejméně ve 47 případech návrhy na oddlužení, které nepsal sám, ale vytvořila je agentura. Ta k tomu přitom vůbec neměla oprávnění.

Advokát údajně fungoval jen jako poštovní schránka a pomáhal tak firmě obcházet zákon. Společnost dlužníkům účtovala poplatek až 14 tisíc korun. Kárný senát České advokátní komory ale Rouska žaloby zprostil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán neuspěl s kárnými žalobami na advokáty Antonína Stanislava a Miroslava Rouska. Podle komory se ale porušení zákona neprokázalo. Podrobnosti zjišťoval Václav Štefan

„Po pečlivém provedeném dokazování dospěl k závěru, že kárně obviněný advokát postupoval v souladu s insolvenčním zákonem a nebylo mu prokázáno, že by v souvislosti s tím došlo ke skutku, který by byl kárným proviněním,“ řekla Radiožurnálu mluvčí komory Iva Chaloupková.

Telefon, který má Rousek uvedený na stránkách komory, zvedl česky mluvící cizinec. Z e-mailu, uvedeného na stejném webu, reakce podepsaná Rouskem přišla.

Osobně se prý přesvědčil o tom, jak se vynakládají peníze na nepravdivá, neověřená a smyšlená tvrzení bez reálného podkladu. „V celé věci stačilo, aby Česká advokátní komora mou osobu požádala o vysvětlení a nepořádala hon na čarodějnice,“ napsal Radiožurnálu.

Vládní legislativec a bývalý ředitel insolvenčního odboru Antonín Stanislav (archivní foto) | Zdroj: Technologická agentura České republiky

Nejpřísnější trest

Komora zprostila žaloby taky bývalého ředitele insolvenčního odboru ministerstva spravedlnosti Antonína Stanislava. Dřívější informaci serveru Česká justice potvrdila rovněž mluvčí komory. Advokát si podle resortu za sepsání návrhu na osobní bankrot účtoval 8000 korun místo povolených 4000.

Stanislav odkázal Radiožurnál na svou právní zástupkyni Pavlu Ježákovou.

„Kárný senát v žádném z kárným žalobcem vytýkaných skutků neshledal porušení povinností mého klienta plynoucích mu ze stavovských předpisů, zákona o advokacii či jiných právních předpisů. Protože celé kárné řízení bylo pro mého klienta velmi nepříjemné a rovněž z důvodu neveřejnosti tohoto řízení, nebudeme v současné chvíli uvádět žádné další podrobnosti,“ reagovala pouze.

Vládní legislativec si měl za oddlužování účtovat dvakrát víc, než povoluje zákon. Čelí kárné žalobě

Číst článek

Antonín Stanislav už v minulosti jakékoliv provinění odmítl. Ještě loni zasedal v jedné z pracovních komisí Legislativní rady vlády. Pár měsíců po podání kárné žaloby ve funkci skončil. V současnosti je ředitelem Domova důchodců Tmavý Důl.

U obou advokátů žádal exministr Pelikán komoru o nejpřísnější trest – vyškrtnutí ze seznamu. Na žádost o reakci exministr nereagoval. „Další kroky ministerstvo spravedlnosti oznámí až po obdržení písemného vyhotovení rozhodnutí. Ani v jednom případě se tak dosud nestalo. Následně běží 15denní lhůta pro podání odvolání,“ vysvětluje mluvčí ministerstva spravedlnosti Lucie Machálková.

Komora se oběma případy zabývá už zhruba rok. Pokud by se ministerstvo odvolalo, bude o žalobách rozhodovat odvolací kárný senát. Kárná žaloba ministra spravedlnosti na advokáty se příliš nepoužívá. Před Pelikánem ji podal pouze jeden z jeho předchůdců.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme