‚Extrémní podivín.‘ Soudce, na kterého si lidé stěžovali, musel skončit. Podle znalce má závažnou poruchu

Jindřichohradecký soudce Jan Tichý není nadále způsobilý vykonávat svou funkci, v níž od středy skončí. Rozhodl tak kárný senát Nejvyššího správního soudu. Tichý má psychické problémy, sám odstoupit nechtěl. Předseda kárného senátu Karel Šimka zdůraznil, že soudcovská práce je výsada a velká odpovědnost, na soudce je proto nutné klást „nekonečně vyšší nároky než na běžného zaměstnance“.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší správní soud

Nejvyšší správní soud rozhodl o soudcově odvolání. | Foto: Lukáš Řezník | Zdroj: Český rozhlas

Kárný senát si objednal znalecký posudek hodnotící psychický stav Tichého. Podle posudku trpí schizotypní poruchou. „Česky by se dalo říct podivínství, ale extrémní,“ řekl za znaleckou komisi Ilja Žukov z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Několikrát do roka se stahuje do ústraní a věnuje se úvahám o alternativní historii. Když ataka udeří, není schopen se soustředit na práci, bere si nemocenskou či dovolenou. I soudce podle Šimky může být nemocný, nicméně Tichého stav je natolik vážný, že jej nelze skloubit s nároky justice.

Mynářovy schůzky s ústavním soudcem. ‚Naznačil, jaké rozhodnutí by se líbilo Zemanovi,‘ říká Šimíček

Číst článek

„Nikdo nezpochybňuje, že soudce může být nemocen, ale nemoc musí být buď dočasná a po nějakou dobu bránící výkonu funkce, nebo trvalá, ale marginální, aby to justice unesla. Byli jsme konfrontováni se situací, že jeho nemoc je dlouhodobá a není marginální, a to jsme také zjistili,“ uvedl v odůvodnění Šimka. Řekl, že pokud by to bylo jen několik dní v roce, správní soud by to ani neřešil, v tomto případě však šlo o dlouhodobou záležitost, která výkon soudce ovlivňuje desítky dní v roce.

„Je takovou osobností, pro kterou se soudcovská funkce nehodí, prostě se nepotkal se svým povoláním a v souvislosti se svou nemocí není schopen dostát úkolům, které jsou na něj kladeny,“ řekl v úvodu jednání předseda Okresního soudu v Jindřichově Hradci Lubomír Michálek.

„Stavy si nenavozuje sám. Pozná sice, že přicházejí, není ale schopen si je ukončit,“ řekl Ilja Žukov z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Tichý se léčí od dětství. Další člen komise Martin Anders řekl, že existují různé možnosti farmakologické i psychoterapeutické léčby, ne všechny byly dosud v Tichého případě využity.

Nedostatečná komunikace

Šestačtyřicetiletý Tichý působil na civilním úseku Okresního soudu v Jindřichově Hradci. Trvá na tom, že mimo období, kdy trpí atakami, je schopen práci dělat a že vytýkané nedostatky nejsou tak závažné, aby musel končit. „To, co je mi vytýkáno, bývá trestáno důtkou nebo srážkou z platu,“ uvedl Tichý.

Po jednání novinářům řekl, že odvolání čekal, navzdory tomu, že ve svých vyjádřeních vytýkal zásadní pochybení znalcům, která jsou podle něj obrovská, i kárnému senátu. „Pan předseda senátu se k věci v tomto směru nijak nevyjádřil, takže budu zvědavý na to, jak bude vypadat písemné vyhotovení rozsudku,“ řekl Tichý.

Kárný senát se bude zabývat ještě kárnou žalobou podanou kvůli průtahům.

Úřad vlády neuspěl v půlmiliardovém sporu s finanční správou. Nejvyšší správní soud zamítl jeho žalobu

Číst článek

Předseda jindřichohradeckého soudu v minulosti neúspěšně žádal ministra spravedlnosti, aby Tichého dočasně zprostil funkce. „Byly vyčerpány všechny možnosti manažerského řízení,“ uvedl Michálek a dodal, že mu nezbylo než podat kárnou žalobu. Podle Michálka mají stejný názor také ostatní soudci jindřichohradeckého soudu.

Na Tichého podle Michálka chodily stížnosti od účastníků soudních řízení, kteří se domáhali změny soudce. Není prý dostatečně komunikativní. Tichý s kritikou nesouhlasí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme