‚I přes nemoc se měl snažit.‘ Soudce Kydalka bude mít kvůli průtahům rok nižší plat

Kárný senát Nejvyššího správního soudu snížil pražskému soudci Kamilu Kydalkovi plat o deset procent na jeden rok. Dopustil se průtahů v deseti trestních spisech. Postih je tak mírnější, než navrhovala kárná žaloba. Ne všechny průtahy lze klást plně za vinu Kydalkovi, který má dlouhodobé zdravotní potíže.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudce Kamil Kydalka na archivním snímku. | Zdroj: Profimedia

Předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra vyčítal Kydalkovi sedm dalších spisů s průtahy a navrhoval snížení platu o 30 procent na dva roky.

Kárný senát snížil plat žalobci Karabcovi, který se pokusil ovlivnit kolegu. Bradáčová ho chtěla odvolat

Číst článek

Kydalka byl v posledních letech často v pracovní neschopnosti, na nemocenské je i nyní. Podle předsedy kárného senátu Karla Šimky není soudce běžný zaměstnanec, ale ústavní činitel s vyšší odpovědností. I když je nemocný, má se v určité míře snažit, aby svěřené kauzy, byť nějakou zpomalenou a jednodušší formou, postupovaly vpřed.

Od soudce lze žádat víc než od běžného zaměstnance, zdůraznil Šimka. Zároveň vyčetl vedení Městského soudu v Praze, že Kydalkovu situaci dlouho neřešilo. Podle Vávry ale vedení nemá moc možností, jak v podobných situacích postupovat. Některé kauzy převzali jiní soudci. U dalších, s pokročilým dokazováním, by ale změna soudce prakticky znamenala opakování procesu a mnohaleté zdržení. Vávra doufá, že se Kydalka dá zdravotně do pořádku a bude pracovat jako dříve.

Zásluhy o justici

Podle Šimky je a na Kydalkovi vidět únava, případně „záblesky rezignace“. Na druhou stranu ale kritizoval nedostatečnou míru jeho sebereflexe a některé pyšně a nepřiměřeně působící výroky. Středečního vyhlášení nálezu se Kydalka nezúčastnil. Jeho manželka novinářům řekla, že obětoval justici zdraví a že nedovolí, aby nyní ve svém stavu musel na nemocenské pracovat.

Soudkyně se zpozdila s vazbou o minuty, zadržený seděl o měsíc víc. Nyní za to dostala důtku

Číst článek

Kydalka už v minulosti čelil dvěma kárným řízením. Za výroky o okolnostech amnestijního rozhodnutí bývalého prezidenta Václava Klause mu kárný senát uložil důtku. V roce 2015 ho uznal vinným kvůli tomu, jak vstoupil do debat kolem komunálních voleb v obci u Prahy. Kydalka tehdy vnímal rozhodnutí kárného senátu jako omezení své svobody projevu a neúspěšně se obrátil na Ústavní soud.

Ačkoliv kárný senát rozhodoval o Kydalkovi už potřetí, neuvažoval o jeho odvolání z funkce. Zdůraznil Kydalkovy zásluhy o justici, například v kauze H-System.

„V minulosti byl symbolem spravedlivého soudce,“ řekl Šimka. Připomněl ale také, že nemůže-li soudce ze zdravotních důvodů dlouhodobě vykonávat svou funkci, lze rozhodnout o jeho nezpůsobilosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme