Karol Sidon odvolán z postu vrchního pražského rabína

Karol Sidon už nebude vrchním pražským rabínem. Odvolali ho volení zástupci pražské židovské obce. Podle předsedy obce Tomáše Jelínka nezvládal v poslední době Sidon činnost úřadu. Vrchním zemským rabínem Karol Sidon zůstává.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karol Sidon

Pražská židovská obec odvolala z úřadu vrchního pražského rabína Karola Sidona. Vrchním zemským rabínem ale zatím zůstává. Jak Radiožurnálu řekl předseda Židovské obce v Praze Tomáš Jelínek, Sidon nezvládal činnost úřadu: "Pan rabín Sidon působil ve funkci vrchního pražského rabína od roku 1992 a v devadesátých letech významně přispěl k renesanci židovské obce."

"Avšak v posledních letech nezvládal činnost úřadu, a to byl hlavní důvod, který vzali členové reprezentace v úvahu, když zvažovali jeho odvolání," uvedl Jelínek.

Sidon zatím zůstává vrchním zemským rabínem, sám však nevyloučil, že ho Federace židovských obcí zbaví i této funkce. Sidon odvolání chápe jako uchopení moci skupinou lidí. Náboženské motivy považuje až za druhořadé.

Dvaašedesátiletý scenárista a spisovatel, signatář Charty 77, zastával úřad od roku 1992. Rabínem se stal po mnohaletém studiu v Německu a Izraeli. K obcím se v českých zemích hlásí kolem 3000 věřících Židů, z toho v Praze asi přes polovinu.

Milan Kopp, Naděžda Hávová, Ladislav Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme