Antimonopolní úřad poprvé zakázal firmě účast na veřejných zakázkách. Trestal za kartelovou dohodu

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) poprvé zakázal firmě účast na veřejných zakázkách. Logistickou společnost Expres Van tak potrestal za účast na kartelové dohodě. Expres Van se podle ÚOHS nesmí veřejných zakázek účastnit dva roky. Rozhodnutí není pravomocné, firmy proti němu mohou podat rozklad. Vedle firmy Expres Van dostala finanční postih i firma Lorenc Logistic, také a to v celkové výši 2,85 milionu korun, uvedl ÚOHS.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Úřad je připraven sankci v podobě zákazu plnění veřejných zakázek využívat i v dalších případech kartelových dohod souvisejících s veřejnými zakázkami, pokud soutěžitelé nevyužijí programu leniency, tedy shovívavosti, či s Úřadem nebudou spolupracovat v rámci narovnání,“ uvedl k případu místopředseda ÚOHS Kamil Nejezchleb. Takzvaný program leniency znamená, že firma své pochybení uzná a navíc poskytne úřadu o kartelové dohodě důkazy.

Antimonopolní úřad udělil řetězci Makro pokutu 83 milionů korun. Měl zneužít tržní síly

Číst článek

Obě firmy dostaly pokutu za to, že v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy železnic na přepravu obchodních balíků pro roky 2014 až 2016 a 2016 až 2018 koordinovaly svou účast a nabídky tak, aby zakázku získala společnost Expres Van.

„Úřad v rozhodnutí konstatoval, že účastníci zakázané dohody jednali s cílem narušit hospodářskou soutěž v uvedených výběrových řízeních, přičemž tohoto výsledku skutečně dosáhli. K nezákonnému jednání docházelo od 27. 8. 2014 do 29. 8. 2016. Úřad tento případ odhalil na základě vlastní činnosti,“ uvedl ÚOHS v tiskové zprávě.

Firma Expres Van za spáchaný přestupek dostala pokutu 754.000 korun a zároveň i zákaz plnění veřejných zakázek na dva roky. Tento trest uložil úřad úplně poprvé. Společnost Lorenc Logistic přistoupila na takzvané narovnání s úřadem, za což jí byla snížena pokuta o 20 procent na 2,1 milionu korun, především se tím ale vyhnula uložení zákazu plnění veřejných zakázek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme