Zatáhnout oponu bylo dobře, ale teď už jsme v jiné situaci, říká o koronaviru v Česku epidemiolog Maďar

Karvinsko, Frýdecko-Místecko, Kutnohorsko a Jihlavsko. To vše jsou ohniska šíření nemoci Covid-19. Dochází ale někde ke komunitnímu šíření? „Jihlava vyžadovala, že se bude rozšiřovat povinnost nosit roušku v rámci okresu, je potřeba zasáhnout včas“, říká epidemiolog Rastislav Maďar, vedoucí skupiny pro uvolňování preventivních opatření na ministerstvu zdravotnictví.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K situaci na Karvinsku epidemiolog říká, že nedochází ke komunitnímu šíření. (ilustrační foto) | Zdroj: OKD

Počet lidí nakažených koronavirem je u nás skoro stejný, jak v dubnu při vrcholu epidemie. Má vláda vše pod kontrolou? „Koncem týdne došlo ke změně algoritmu ukončování izolace. Člověk, který je bezpříznakový, může opustit izolaci po čtrnácti dnech,“ vysvětluje s tím, že to povede k tomu, že počet aktuálně nemocných klesne – poměrné významný počet pacientů totiž zůstává v izolaci, a přitom není infekční.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stres z toho všeho byl tak velký jenom proto, že to byl koronavirus, říká k uzavření Dolu Darkov na Karvinsku Rastislav Maďar

Není ale na místě přijmout nějaká další opatření? Vyhledávání v ohniscích nákazy podle Maďara funguje dobře, což do velké míry způsobilo to, že v České republice je situace stabilní.

„Když se něco má zavřít, ať už je to podnik nebo jakýkoliv region, tak k tomu musí existovat nějaký podklad ve formě dat. Už jednou se zatahovala opona, a bylo to dobře, ale teď už jsme v jiné situaci,“ říká s tím, že rizikové skupiny jsou chráněné, zdravotníci mají ochranné pomůcky, existují nastavené procesy a systémy…  

Žádná drakonická opatření!

K situaci na Karvinsku epidemiolog říká, že nedochází ke komunitnímu šíření. „Za to patří poděkování všem obyvatelům Karviné, všem horníkům a jejich rodinám, že se chovají takto zodpovědně,“ vyzdvihuje.

Na Jihlavsku budou lidé opět nosit kvůli koronaviru roušky, rozhodl krizový štáb

Číst článek

A v souvislosti s uzavřením Dolu Darkov říká, že není adekvátní zavírat obrovský podnik, který to nemusí ustát, jenom kvůli bezpříznakovým nákazám u horníků a rodinných příslušníků. „Není na místě dělat drakonická opatření, pokud nevzniká komunitní šíření,“ konstatuje.

Pořád platí totiž podle něj platí, že nikomu nic zásadního nebylo. „Stres z toho všeho byl tak velký jenom proto, že to byl koronavirus, kdyby to byl jiný respirační patogen, tak by se nic zásadního nedělo a důl by dál fungoval,“ míní.

Tomáš Pancíř, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme