Karviná podporuje Zemana, Plzeň Schwarzenberga. I podle hospodských štamgastů

Rozdíl mezi Plzní a Karvinou není asi jen v počtu tun uhlí pod zemí. V Plzni se pije víc piva, kdežto v Karviné mají havíři zase víc rádi kořalku. Jeden velký rozdíl mezi Plzní a Karvinou se ale projevil o víkendu, kdy v Plzni jasně vyhrál první kolo prezidentských voleb Karel Schwarzenberg, a naopak v Karviné jasně bodoval Miloš Zeman. Za vysvětlením tohoto fenoménu je možné zajít třeba do hospody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finalisté prezidentských voleb Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman | Zdroj: ČTK

V plzeňské restauraci U Zacha visí hned u vchodu velký plakát ‚na pivo s Karlem‘. Karel Schwarzenberg zde své voliče má. Málokdo naopak důvěřuje Miloši Zemanovi.

„Zeman pro mne představuje minulost. Vidím ho jako tvář pro nějaké zájmové skupiny. Bojím se toho, co je za ním. Té jeho pověstné party. Jak to vidím, nemůžu ho volit," říká čtyřicátník Milan.

Přehrát

00:00 / 00:00

O náladách před druhým kolem prezidentské volby natáčel v Plzni Lubomír Smatana a v Doubravě na Karvinsku Andrea Čánová

Miloše Zemana v Plzni volilo asi jen 21 procent lidí. Karla Schwarzenberga naopak přes 30 procent voličů.

„Zemana bych nevolila. Po volbách útočil na Karla, a to bylo ošklivé.“ „Je mi nesympatický,“ říkají studentky Tereza a Eliška.

„Vadí mi Milošova jízlivost, ješitnost a arogance. Do prezidentské volby jde jen kvůli tomu, aby se po deseti letech pomstil za své nezvolení. Aby ukázal, že na to má,“ dodává Milan.

Na Karvinsku je ale Miloš Zeman oblíbený. V doubravské hospodě Na rynku se štamgasti scházejí už před polednem.

Štamgasti z doubravské hospody | Foto: Andrea Čánová

„Hlavně je důležité dostat nějakou práci. Jsem zvědavý, co ta vláda zrobí. Prezident je část vlády. Nechci pana Schwarzenberga ztrapňovat, ale v televizi mi připadá jako spící panna,“ uvádí čtyřicetiletý nezaměstnaný František Kaiser.

„Schwarzenberg by měl jít zpátky do Rakouska. Když tady bylo nejhůř, když tady vládli komunisté, byl v Rakousku. Když chtěl zpátky pozemky, přistěhoval se,“ přidává se hornický důchodce Vladislav Koch.

Český rozhlas nabídne první duel prezidentských finalistů. Vyzpovídají je političtí komentátoři

Číst článek

Miloš Zeman dostal v prvním kole prezidentské volby na Karvinsku 39 procent, Karel Schwarzenberg jen pět procent hlasů. Fotka Miloše Zemana nikde na stěně nevisí, je ale jasné, pro koho srdce místních bije.

„Mladí komunismus nezažili. Oni si neumí představit, co to je sociální jistota. A od Karla sociální jistotu nikdy nedostanou,“ mudruje nad pivem pan Karol. „Toto je hornická oblast, a horníci byli vždy levičáci.“

Jedno téma se mezi politology z doubravské hospody táhne jako červená niť – práce na šachtě.

„Myslím, že ani jeden neviděl důl ani z ponorky,“ podotýká jeden ze štamgastů.

První duel finalistů prezidentské volby vysílá Radiožurnál ve středu od 14 hodin. Na našem webu zprávy.rozhlas.cz přinášíme od 14 hodin přímý videopřenos debaty a nabízíme online reportáž.

Andrea Čánová, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme