Kasina v Česku provozoval muž odsouzený za únos politika

České instituce udělily před několika lety licenci k provozování kasin člověku, který byl ve Velké Británii odsouzen za únos vysokého politika africké země. V minulosti také velmi pravděpodobně pracoval pro izraelskou tajnou službu Mossad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kasíno | Foto: Jan Rosenauer

Izraelce Felixe Abutbula, který stál například v pozadí pražského kasina Royal, zastřelil neznámý střelec v metropoli 11. srpna v roce 2002. O necelé dva roky se Izraelec Jakob Mošajlov pokusil zavraždit také Abutbulova syna Assafa.

Ministerstvo financí v roce 1998, kdy licenci vydávalo, nepožádalo o spolupráci policii ani tajné služby. Mluvčí ministerstva Marek Zeman vysvětluje, že resort tehdy neměl zákonnou možnost, jak Abutbula prověřit.

"Zákon tak jak platí v sobě neobsahoval tato bezpečnostní opatření. Samozřejmě je to otázka vývoje, když se přijímal tento zákon, byly jiné podmínky, ty se v průběhu let změnily," tvrdí Zeman.

Na kriminální minulost Abutbula nepoukázaly ani české tajné služby. Prý je o to nikdo nepožádal. Bezpečnostní informační služba se ze zákona podílí například na udělování licencí k vývozu zbraní. S licencemi na hazardní hry ale podle svého mluvčího Jan Šuberta do styku nepřichází.

"Do vydávání jiných licencí nevstupujeme a stanovisko můžeme samozřejmě poskytnout, ale jen v případě, že nás o ně požádá vláda. Jinými slovy taková otázka a požadavek musí mít formu vládního dotazu," uvedl Šubert.

Další podrobnosti se dozvíte v dnešním dopoledním pořadu Pod kůži, který Český rozhlas 1 - Radiožurnál vysílá krátce po půl jedenácté.

Martin Hromádka, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme