Údaje jsou jen pro interní účely, tvrdí katastrální úřad. Firma z Atlasu cen odstranila fotky a odkazy

Ceny prodaných nemovitostí i kontakty na majitele. Takové informace katastrální úřad prodává firmám, ale pouze pro jejich interní potřeby. Společnost Nexter Company ale na internetové stránce Atlas cen zveřejnila data o všech 70 000 nemovitostech, jež se během loňského roku na realitním trhu prodaly. Úřad tvrdí, že jde o největší zneužití cenových údajů z katastru nemovitostí. Podle firmy ale není zveřejnění informací v rozporu se zákonem.

Praha (Aktualizováno: 19:57 19. 2. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodinný dům (ilustrační foto)

Ze stránky tak zatím zmizely fotky z původních inzerátů a odkazy na vlastníky. Ilustrační foto | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Hlavní výtkou úřadu podle zjištění Radiožurnálu zůstává, že společnost na svém webu zveřejnila informace, které jsou za normálních okolností dostupné pouze na katastrálním úřadu za poplatek 50 korun.

‚Našel jsem tam náš byt.‘ Firma zneužila data katastrálního úřadu, zveřejnila údaje o prodeji nemovitostí

Číst článek

Fakt, že Nexter Company má k dispozici takové údaje, není nic neobvyklého. Takzvaný dálkový přístup si běžně platí tisíce společností, například banky, notáři nebo analytické firmy. Data však může následné používat pouze pro vlastní potřeby a nedistribuovat je dále.

„Veřejnost údajů neznamená možnost jejich dalšího bezmezného zpracování. Pro zpracování zveřejněných osobních údajů platí shodná pravidla jako pro jiná zpracování, správce tedy musí mít právní důvod dodržet základní zásady zpracování, mezi jinými korektnost, transparentnost a přesnost, a plnit další povinnosti stanovené obecným nařízením,“ sdělil Radiožurnálu mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů Tomáš Patrák.

„Správce musí být především schopen vysvětlit důvod zpracování, což ve většině případů znamená, že musí být schopen obhájit svůj oprávněný zájem a doložit, že tento zájem má přednost před ochranou osobních údajů,“ dodal.

Povinná identifikace

Podle předsedy katastrálního úřadu Karla Večeře úřad vidí, jaká data firmy využívají. „Poskytujeme je pouze osobám identifikovaným, takže v dálkovém přístupu víme, kdo je uživatel, který informace získal. Ty jsme pak schopni poskytnout vlastníkům nemovitostí,“ řekl Radiožurnálu.

Lounský zastupitel sám bourá dům postavený načerno v záplavové oblasti, u soudu neuspěl

Číst článek

Nexter Company jako první údaje zveřejnila i s konkrétními adresami a identifikací, ačkoli úřad dovoluje poskytnout pouze katastrální mapu a základní informace o technických parametrech.

„Vždy je především nutné myslet na to, kde a hlavně jaké informace nebo fotografie o sobě zveřejňuji. Určitě je vhodné se obrátit na provozovatele aplikace, případně řešit věc v souvislosti s právem na ochranu soukromí soudní cestou,“ uvedl k nebezpečím uvádění osobních informací Patrák.

Firma se brání

Zuzana Fuxová z Nexter Company Radiožurnálu sdělila, že podle právníků firmy není zveřejnění údajů v rozporu s katastrálním zákonem, na jehož základě úřad ke stažení dat vyzval. „Přesnou právní argumentaci má od nás úřad k dispozici,“ řekla.

Společnost se hájí srovnáním stránky Atlas cen s cenovou mapou, na níž lidé také platí za informace o cenách nemovitostí. „Cenovamapa.cz sděluje stejné údaje jako aktuálně my, identifikuje byt a navíc i vlastníky přímým odkazem, který už u nás není dostupný,“ upřesnila Fuxová.

Fotky z původních inzerátů a odkazy na vlastníky firma odstranila během středy.

Firma podle Fuxové požádala představitele katastrálního úřadu o osobní schůzku, aby mohli společně najít způsob, jak požadavku vyhovět.

Tereza Beránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme