Katastrální úřady trhají rekordy. Zápis v Praze i do dvou týdnů

České katastrální úřady výrazně zrychlily zápisy do katastru nemovitostí. Zatímco ještě před pár lety čekali lidé na zápis často i několik měsíců, dnes mohou mít změny ve vlastnictví nemovitostí v katastru zaznamenány už za několik dnů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katastrální úřad | Foto: Marián Vojtek

„Nejhorší situace byla vždy v Praze. Před pěti lety zápisy trvaly běžně čtyři pět měsíců. V současné době je většina zápisů i v Praze hotova v rozmezí dva až tři týdny," řekl Rádiu Česko předseda Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního Karel Večeře.

Konkrétní příklad z poslední doby potvrzuje, že to jde i rychleji. Návrh na vklad nového vlastníka na byt v Praze-Břevnově byl na pražský katastrální úřad doručen 24. února, už 9. března, tedy za devět pracovních dní, katastr řízení ukončil a nového vlastníka zapsal.

Výrazné zlepšení zápisů změn vlastnictví do katastru nemovitostí potvrzuje i Jaroslav Novotný, prezident Asociace realitních kanceláří. „Řízení o vkladu do katastru nemovitostí se výrazně zkracuje. V poslední době zaznamenáváme termíny i do čtrnácti dnů. Takže ze strany realitních kanceláří panuje spokojenost," řekl Novotný Rádiu Česko.

Na menších mimopražských pracovištích bývají zápisy podle předsedy Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního v poslední době hotovy i v horizontu jediného týdne.

Podle Karla Večeřeho ke zrychlení zápisů přispěl především nový digitální systém map, které dokázal výrazně urychlit ověřování informací.

To, že by příčinou rychlejších zápisů byla hlavně výrazně nižší objem obchodů na realitních trzích ale Večeře odmítá.

„Určitý menší vliv tohoto jevu tu bude. Poklesl sice počet smluvních převodů a počet vkladů zástavních práv, protože je méně poskytovaných hypoték. Ale zase výrazně vzrostl počet zápisů souvisejících s exekucemi. Takže v celkovém počtu objem práce neubyl. Jen nerostl takovým tempem, jako v předchozích letech," upřesnil pro Rádio Česko Večeře.

A podle něj může být rychlost práce katastrů ještě vyšší: „U bezproblémových podání, kde je vše potřebné předloženo, to na řadě pracovišť trvá i méně než týden. Pokud se tedy zkvalitní podklady, které úřady dostávají, je reálné, aby byly vklady vyřizovány do týdne."

Marián Vojtek, Naďa Bělovská, Robert Břešťan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme