Katastrálnímu úřadu podle NKÚ hrozí, že bude vracet evropské dotace

Katastrální úřad možná bude muset vrátit evropské dotace, které použil na zřízení registru adres a nemovitostí (RUIAN). Podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu registr neměl v době kontroly zajištěno finanční krytí svého provozu, což je podmínkou pro přidělení dotace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katastrální úřad v Praze | Foto: Filip Jandourek

Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK) by musel dotaci vrátit, pokud by registr nefungoval po takzvanou dobu udržitelnosti. Ta v tomto případě skončí v roce 2018, vysvětluje mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu Olga Málková.

„Po tuto dobu musí mít dotované projekty zajištěno financování. V případě RUIAN nebylo v době kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu finanční krytí jeho provozu po dobu udržitelnosti projektu zajištěno. Nejvyšší kontrolní úřad upozorňuje, že pokud není splněna podmínka udržitelnosti, existuje riziko, že evropská dotace nebo její poměrná část bude muset být vrácena,“ uvedla mluvčí.

RUIAN je jedním ze čtyř základních registrů, je bezplatně přístupný na internetu. Jsou v něm vedeny údaje o základních územních prvcích, mimo jiné území státu, krajů a obcí, katastrálních územích, nemovitostech a adresních místech. Obsahuje také informace o volebních okrscích či zvláštní údaje pro poštovní doručování.

Úřad porušil také zákon o veřejných zakázkách

Příprava a vybudování registru přišly na 750 milionů korun, peníze šly vedle státního rozpočtu také z evropských fondů. V souvislosti s přípravou, budováním a provozem RUIAN kontroloři podle Málkové odhalili také porušení zákona ve veřejných zakázkách.

Katastrální úřad například v tendru zvýhodnil dosavadního poskytovatele služeb datového centra, který do své nabídky nemusel zahrnout náklady na stěhování technologií, protože ty už měl ve svých prostorách.

ČÚZK rovněž podle NKÚ zvýšil svoji závislost na jednom dodavateli a jeho technologiích, když zadal vybudování RUIAN a jeho systémů stejnému dodavateli, který už pro katastrální úřad zajišťoval informační systém katastru nemovitostí. Pro registr to představuje "závažné provozní riziko", uvedl NKÚ. Kontrola se vztahovala na roky 2009 až 2014.

David Černý, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme