Katastrofu v jihovýchodní Asii zřejmě nepřežilo několik Čechů

K hranici 120 tisíc se blíží počet obětí jedné z největších přírodních katastrof poslední doby. Děsivou bilanci zvýšila Indonésie, kde jsou podle nových údajů dvě třetiny všech mrtvých. Počítání ale komplikují hromadné pohřby. Přesný výsledek tak zřejmě nebude nikdy znám. Na seznamu pohřešovaných, kteří se po zemětřesení v jihovýchodní Asii stále neozvali svým blízkým doma, zůstává i 152 jmen českých občanů. Ministerstvo zahraničí připustilo, že s ohledem na rozsah katastrofy je mezi nimi pravděpodobně i několik těch, kteří řádění vln tsunami nepřežili.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ruka jedné z obětí katastrofy na Srí Lance

ruka jedné z obětí katastrofy na Srí Lance | Zdroj: ČTK

Naděje na přežití některých Čechů se podle ministerstva zahraničí stále zmenšují. Nejvíce nezvěstných, konkrétně 100, jich je v Thajsku. "Máme asi tak v šesti případech vážné pochybnosti o tom, zda by pohřešovaná osoba mohla být ještě naživu," uvedl náměstek ministra zahraničí Pavel Svoboda.

Také šéf naší diplomacie Cyril Svoboda je stále méně optimistický. Přestože úředně diplomaté zatím nemají žádné informace o českých obětech, přibývajícím časem je podle Svobody šance, že by všichni nezvěstní přežili, pořád menší. Zprávy o případných obětech ministerstvo prověřuje.

"Prověřovali jsme i jednu zprávu naší občanky, která mluvila o patnácti lidech na Srí Lance, kteří zahynuli. Prověřujeme to velmi pečlivě, ale nemáme to potvrzeno," prohlásil Svoboda po jednání krizového štábu, kterého se poprvé od nedělní katastrofy zúčastnil i premiér Stanislav Gross.

Úřady v Thajsku už mají potvrzeno téměř 2400 mrtvých a přes 6000 nezvěstných. Podle thajského ministerstva vnitra mezi oběti patří 710 cizinců. Stovky mrtvých těl navíc stále nemohly být identifikovány a thajské úřady volají po zahraničních expertech na identifikaci obětí a rozbory DNA.

Jak Radiožurnálu řekl thajský chargé d´affaires v Praze Nat Pinyowattanacheep, i přes veškeré úsilí o identifikaci i v relativně vyspělém Thajsku možná zůstane jejich osud navždy nejasný: "Tým lékařských odborníků se snaží ze všech mrtvých těl získat vzorky DNA. Experti ale říkají, že bude ještě dva až tři měsíce trvat, než je dokážeme porovnat se vzorky příbuzných a zjistit, kdo je vlastně konkrétní zesnulý."

Česká ambasáda zřídila ve městě Phuket, které leží v nejvíce postižené oblasti, provizorní kancelář, odkud se snaží kontaktovat všechny pohřešované. V krizovém centru porovnávají seznamy nezvěstných s dosud neidentifikovanými těly. Zatím se mezi nimi žádný Čech nenašel. To se ale s největší pravděpodobností změní.

Podle našeho velvyslance v Thajsku Jiřího Šitlera je šest až osm lidí, o kterých se ví, že se v době katastrofy nacházeli v oblasti zasažené tsunami, a dosud o nich nejsou žádné zprávy. Patří mezi ně i dva mladí Češi, kteří byli v sobotu na ostrově Pchi Pchi. Jejich fotografie visí už několik dní na nástěnce pohřešovaných, zatím o nich ale nejsou žádné zprávy.

Na Srí Lance se podle posledních informací Radiožurnálu nyní pohřešuje 59 českých turistů. Jak uvedla konzulární pracovnice Irena Blehová, která zajišťuje koordinaci pomoci českým turistům, ani tam zatím nejsou hlášeny žádné oběti z řad Čechů. Není ani jisté, kdo z pohřešovaných trávil dovolenou na plážích na jižním a východním pobřeží, či se pohyboval v horách.

Dalších 18 Čechů postrádají příbuzní na Maledivách 18, v Indonésii 13, na ostrovech Andamany tři, v Indii 17 a na Reunionu dva. Jedna osoba se zatím neozvala ze Seychel a jedna z Barmy. Úřady zatím evidují pět zraněných českých občanů, z toho tři těžce zranění jsou hospitalizováni v Thajsku, dva lidé utrpěli zranění na Srí Lance.

Celkem si podle poslední bilance nedělní ničivé vlny tsunami v jihovýchodní Asii vyžádaly na 118.000 obětí. Nejvíce, 80.000, mrtvých podle úředních zdrojů eviduje Indonésie. Podle neoficiálních odhadů jich ale může být i 120.000. Na Srí Lance přišlo o život asi 27.000 osob, třetí nejhůře postiženou zemí je Indie, kde zahynulo 7330 lidí. Další desítky obětí jsou hlášeny ze Somálska, Barmy, Malediv, Malajsie a Tanzanie.

Na indonéský ostrov Sumatra odpoledne z Prahy odletěl armádní speciál Tu-154 s balenou vodou, léky a zdravotnickým personálem. Kvůli chybějícím povolením odstartoval s tříhodinovým zpožděním. "Posádka letounu očekává vydání posledních deseti nutných diplomatických povolení k přeletu letounu, konkrétně nad oblastí Arabského poloostrova," vysvětlil zdržení Petr Sýkora z tiskové služby ministerstva obrany.

V oblasti má vládní stroj zůstat až do soboty a při zpáteční cestě vzít české turisty a v případě místa i další cestující ze zemí EU v thajském Pchúketu, srílanském Kolombu a na Maledivách. O víkendu totiž do oblasti nelétají pravidelné linky ČSA. Přednostně budou přepraveni ti, kteří utrpěli zranění nebo nemají jinou možnost návratu. Do Prahy se má letadlo vrátit v neděli večer.

Premiér Gross předpokládá, že kromě akutní humanitární pomoci, na níž vláda hodlá vynaložit zatím deset milionů korun, se Česká republika zapojí i do dlouhodobé obnovy zpustošených oblastí v rámci EU. Gross také znovu důrazně vyzval občany, aby do postiženého regionu necestovali. Situace je tam nepřehledná, hrozí epidemie.

Robert Mikoláš, Viktorie Hošková, Martin Hromádka, Radim Vaculovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme