Katastry podle schválené novely ohlídají majitelům změny kolem nemovitostí

Připravit někoho o dům nebo pozemek už by nemělo být tak lehké jako dosud. Sněmovna schválila novelu zákona o katastrálním úřadu, která by měla takovým podvodům zabránit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byty, dům (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Podle odborníků i toho, co zaznělo ve sněmovně, skutečně není až tak těžké někomu nemovitost ukrást.

Stačí zfalšovat pár podpisů a plnou moc, přičemž vlastník o tom nemusí ani vědět. To se stalo například panu Jaroslavovi z Ostravy.

„Otec mi zemřel a já jsem prodával rodinný domek. Firma REKIN se nabídla, zprostředkovala prodej, peníze dostali a já jsem nedostal nic. Jsem na podpoře, mám zaplatiti daně 33 tisíc a nemám z čeho,“ popisuje svůj příběh podvedený muž, který takto přišel o milion korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání poslanců sledovala zpravodajka Věra Masopustová

Problém je v tom, že katastrální úřady komunikují s tím, kdo je u nich zapsaný ne se skutečným vlastníkem. A pokud někdo vlastnictví podvodně přepíše, už chodí korespondence jen na nového vlastníka a ten pravý o změně neví.

To by se nyní mělo změnit. Podle dnes schválené novely si budou moci vlastníci nemovitostí objednat u katastrálních úřadů službu, takzvaného hlídacího psa. Pokud se kolem jeho nemovitosti bude něco dít, dá mu úřad vědět.

Problém je v tom, že jen elektronickou poštou, což se nelíbí sociálním demokratům. „Pokud bude probíhat nějaké rozkladové řízení, tak o tom obdrží informace jenom ten, kdo má datovou schránku, nebo si nechá u katastrálního úřadu zaevidovat, že bude informován esemeskou nebo mailem. Což například staří nebo nemocní lidé určitě neudělají,“ poukázal poslanec ČSSD Jan Chvojka.

Návrhy na to, aby byla informace vlastníkům zasílána povinně a vklad nemovitosti se o 20 dnů odložil, neprošly. Podle ministra zemědělství za ODS Petra Bendla původní předloha vlastníky chrání dostatečně.

„Podporujeme jistou větší míru informovanosti nad rámec právního řádu, a to je zasílání SMS, pokud si to bude vlastník přát. Je to jednoduchá forma, která nebude zatěžovat státní aparát a státní rozpočet, ale ještě nad úroveň správního řádu ochrání vlastníka, pokud on o to bude stát,“ uvedl Bendl.

Povinné advokátní smlouvy neprošly

Novela také zavádí některé placené služby, které byly dosud zadarmo. Například za výmaz zástavního práva nově zaplatíme, nemění se ale základní správní poplatek 1000 korun za zápis do katastru.

Hodně se mluvilo i o tom, že by smlouvy o vkladu nemovitostí u katastrálního úřadu mohli sepisovat jen advokáti. Tato změna ale neprošla.

Postarala se o to výrazně i ODS. Podle strany by to celý proces prodražilo, a to na účet klienta. Nikdo také podle občanských demokratů nemá právo rozhodovat o tom, u koho si smlouvu necháme připravit.

Věra Pfeifferová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme