Katedrála svatého Víta patří podle rozhodnutí soudu katolické církvi

Katedrála svatého Víta s přilehlými nemovitostmi patří církvi. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 1. Sporem státu a církve o vzácné nemovitosti se soudy zabývají už třináct let. Podle úterního verdiktu objekty vlastní ti, komu patřily před vládním nařízením z roku 1954. Tedy církev. Rozsudek zatím není pravomocný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katedrála svatého Víta | Zdroj: ČTK

Vláda v roce 1954 rozhodla, že správcem nemovitostí se stává stát. Tento právní akt byl dosud vnímán tak, že se stát stal zároveň i vlastníkem. Formulace vládního nařízení je ale podle soudkyně Libuše Fritzové natolik neurčitá, že ke změně vlastníka na jejím základě dojít nemohlo.

Soudkyně rozhodla prakticky stejně jako před jedenácti lety. Tehdy byl ale verdikt zrušen. Teď případ poputuje opět k městskému soudu. Právnička úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Milada Šípková se hodlá odvolat.

"V určitém případě by kauza mohla opět skončit u ústavního soudu. Předpokládáme, tak jako ve věci církevních osob, že to bude trojinstanční, to znamená i dovolání k našemu nejvyššímu soudu," řekla Českému rozhlasu Šípková.

Podle ní byla katedrála od svého vzniku symbolem české státnosti a byla vybudována z prostředků všech bez ohledu na víru.

Právník církve Petr Zderčík rozhodnutí soudu přivítal: "Když se na ty nemovitosti podíváte, tak zjistíte, že stát je nepotřebuje. Jedná se například o nové proboštství nebo kanovnické domy. K čemu by potřeboval stát tyto nemovitosti? Nehledě na to, že je snad naprosto normální, aby kostel patřil církvi."

Podle Zderčíka chtěl stát v roce 1954 skutečně nemovitosti vyvlastnit. Neudělal to přímo, ale prostřednictvím takzvaného simulovaného právního aktu, který nemůže být důvodem ke změně vlastníka.

Alžběta Havlová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme