Katedrála svatého Víta uvítala betlémské světlo, symbol Vánoc

Betlémské světlo dorazilo do Prahy. V katedrále svatého Víta na Pražském hradě dnes plamen od skautů symbolicky převzal arcibiskup Dominik Duka, generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan a starosta Junáka Josef Výprachtický.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do katedrály sv. Víta dorazilo betlémské světlo pocházející z Jeskyně Narození Páně v Betlémě

Do katedrály sv. Víta dorazilo betlémské světlo pocházející z Jeskyně Narození Páně v Betlémě | Foto: Filip Jandourek

Dominik Duka potom světlu požehnal. První lidé si potom mohli světlo připálit a odnést si ho domů. Celý ceremoniál vzbudil poměrně velkou pozornost turistů uvnitř Svatovítské katedrály.

Letos už potřiadvacáté budou skauti a skautky rozvážet betlémské světlo vlaky do všech koutů země. Do Česka světlo přicestovalo minulý týden z Vídně.

„Ten velký rozvoz začíná v sobotu a rozváží se vlaky. Máme podporu Českých drah a vlastně dlouhodobou spolupráci. Co je zajímavé, že se zapojují více než tři čtvrtiny skautských oddílů u nás. Když si vezmete, že je jich 45 tisíc, tak je to poměrně veliká síla,“ řekl Josef Výprachtický.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Zbyňka Zykmunda ze slavnostního předání světla v katedrále svatého Víta v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Od zítřka pak bude tento novodobý symbol Vánoc k vyzvednutí na řadě míst, například na nádražích, v kostelech či knihovnách a při různých regionálních akcích.

Prahou bude v sobotu odpoledne projíždět betlémská tramvaj, ve které si bude možné světlo připálit. Svůj stánek bude mít také na Náměstí Míru.

Seznam všech míst, na kterých si lidé mohou betlémské světli vyzvednout, je k dispozici na webových stránkách www.skaut.cz.

Myšlenka Betlémského světla vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do pětadvaceti zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Horních Rakous, kde se stal součástí vánoční sbírky rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem.

Do České republiky se potom tradice betlémského světla dostala hned po pádu komunismu v roce 1989. Motto letošního rozvážení betlémského světla zní: „Lid, který chodí v temnotách, uvidí velké světlo.“

Zbyněk Zykmund, Martin Hromádka, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme