Kateřina Jacques se vzdala funkce šéfky sněmovního klubu zelených

Nejmenší vládní strana je bez předsedy sněmovní frakce. Její dosavadní šéfka Kateřina Jacques se rozhodla složit funkci, aby podle svých slov uklidnila spory mezi členy klubu. Jenže rebelující poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková vzkazují, že rezignací Jacgues se situace uvnitř poslaneckého klubu zelených neřeší. Dál proto zvažují odchod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Jacques | Foto: Marián Vojtek

Jacques oznámila svůj odchod z funkce šéfky klubu zelených na podvečerním briefingu. Doufá, že její odstoupení přinese uklidnění vyhrocené situace nejen ve straně, ale i ve vládě.

"Musím konstatovat, že v posledních týdnech nastal problém, poslanecký klub přestal vystupovat jako celek. Dochází tím k ohrožování nejenom našeho fungování, ale vládní koalice jako celku," řekla Jacques.

Spory mezi zelenými trvají už delší dobu. Jakubková se Zubovou si stěžují na to, že s nimi vedení frakce nekomunikuje. Jestli obě političky z klubu vystoupí, chtějí oznámit na zítřejší tiskové konferenci.

Zubová Radiožurnálu řekla, že na jejich rozhodnutí dnešní krok Jacques nebude mít vliv. "Pokud Kateřina Jacques zhodnotila své působení v čele klubu tak, že se rozhodla nakonec rezignovat, tak já to chápu a respektuji to. Nicméně si myslím, že nešlo vůbec o to, zda ona je či není předsedkyní. Ta situace je celkově špatná, nikoli to, že by to bylo způsobenou právě osobou Kateřiny Jacques v čele klubu," uvedla.

Zubová a Jakubková teď už bývalé předsedkyni vytýkaly hlavně to, že nedostávají podklady k nejrůznějším zákonům. Kateřina Jacques o víkendu v České televizi opáčila, že právě tyto poslankyně chodí na zasedání klubu nejméně. "Nejmenší účast mají právě ty poslankyně, které si nejvíce a vlastně jako jediné stěžují na nekomunikaci v klubu," řekla. Její tvrzení obě poslankyně označily za nesmysl.

O tom, kdo Jacques nahradí, se rozhodne mezi třemi politiky. Vzhledem k tomu, že ministři Martin Bursík a Ondřej Liška podle jednacího řádu kandidovat na místo předsedy klubu nemohou, zbývají tak právě rebelky Zubová a Jakubková nebo nedávno odvolaný ředitel Podkrušnohorského zooparku Přemysl Rabas.

Ten Radiožurnálu řekl, že je připraven funkci nového šéfa poslanců Strany zelených přijmout. "Hůř se samozřejmě nastupuje po člověku, který byl úspěšný a kvalitní. Já bych byl ochotný uvažovat o tom, že přijmu tu nominaci, pokud budu mít podporu především samotné Kateřiny Jacques," uvedl Rabas.

Jana Zemanová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme