České rodiny nesnídají kaviár, ve školách hladoví až sto tisíc dětí, hájí placené obědy Valachová

Vláda odmítla sociálnědemokratický návrh na plošné vyplácení obědů ve školních jídelnách. Někdejší ministryně školství a poslankyně za ČSSD Kateřina Valachová v té souvislostí říká, že jednání ve sněmovně teprve začíná. „Nám jde hlavně o to, abychom našli řešení na dvě situace,“ řekla v úterý ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Valachová z ČSSD | Foto: Kristýna Hladíková | Zdroj: Český rozhlas

V první řadě jde podle Valachové o to, jak pomoci všem rodinám s dětmi – náklady a investice rodičů do dětí jsou totiž velké.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalá ministryně školství a poslankyně ČSSD Kateřina Valachová vysvětluje, proč by děti měly mít školní obědy zdarma

„Nemáme pocit, že by rodiny s dětmi v České republice pojídaly ke snídani kaviár a jezdily na Kanárské ostrovy,“ říká politička.

Nepřijatelná je pak podle ní skutečnost, že ve školách je na sto tisíc hladovějících dětí z rodin, které žádné dávky a přídavky nepobírají. „Jejich rodiče mají tak nízké příjmy, že jsou bohužel nuceni šetřit i na školních obědech,“ vysvětluje.

V návrhu se podle Valachové nečiní rozdíly mezi dětmi. Proč by ale stát měl platit z daní oběd dítěti milionáře? „Přistupujeme k nim rovně,“ upozorňuje s tím, že jde především o to, jak vyřešit sto tisíc hladovějících dětí.

Argumentuje také tím, že všechny dětí chodí do veřejných škol a neplatí za to. Stejně jako všechny děti a žáci mají slevu na jízdném v dopravních prostředcích.

„Je strašně nefér tu debatu vést takhle. Milionářů je velmi malé množství, většina z těchto skupin ani děti ve veřejných školách nemá,“ uzavírá.

Tomáš Pancíř, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme