Ať policie zveřejní celý spis mandátnímu a imunitnímu výboru, říká Valachová k vydání Babiše a Faltýnka

Mandátový a imunitní výbor začal jednat o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka z hnutí ANO k trestnímu stíhání. Poslanci si předvolali vyšetřujícího detektiva a chtějí nahlédnout do spisu. Je v žádosti o vydání dostatek důkazů svědčící o vině obou poslanců? Nejenom na to odpovídala poslankyně a místopředsedkyně mandátového a imunitního výboru Kateřina Valachová z ČSSD v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Valachová – místopředsedkyně mandátového a imunitního výboru z ČSSD | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Nejsme tady od toho, abychom říkali, že je někdo vinen, nebo nevinen, ale z mého pohledu je žádost pečlivě zpracována, je podložena odkazy na řadu listinných důkazů,“ říká Valachová v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu s tím, že mandátový a imunitní výbor bude chtít mít možnost nahlédnout do celého spisu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Kateřinou Valachovou.

Nejdůležitější změnou proti předchozí žádosti o vydání je podle ní to, že výbor chce trvat na tom, aby celý spis policie zpřístupnila přímo poslancům a poslankyním mandátního a imunitního výboru v Poslanecké sněmovně. 

„Je to z toho důvodu, aby se každý z poslanců a poslankyň mohl bez jakýchkoliv zábran či limitů seznámit s dokumentací,“ dodává v rozhovoru pro Radiožurnál. Předpokládá také, že policie i státní zástupce budou postupovat stejně jako při té předchozí žádosti, tedy co nejrychleji.

„Ze strany mandátního a imunitního výboru nejde o žádné pokusy o oddalování té věci, zákon platí pro každého poslance a občana stejně,“ vyzdvihuje. 

Nechce také odhadovat, zda výbor doporučí oba poslance vydat, z hlediska jednání výboru ale cítí dvě pozice – část poslanců a poslankyň si přejí velmi pečlivě se seznámit se všemi podklady, další část poslanců, kteří například měli šanci se s podklady seznámit v minulém volebním období, si přejí co nejrychlejší projednání.

Marie Bastlová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme