Ať policie zveřejní celý spis mandátnímu a imunitnímu výboru, říká Valachová k vydání Babiše a Faltýnka

Mandátový a imunitní výbor začal jednat o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka z hnutí ANO k trestnímu stíhání. Poslanci si předvolali vyšetřujícího detektiva a chtějí nahlédnout do spisu. Je v žádosti o vydání dostatek důkazů svědčící o vině obou poslanců? Nejenom na to odpovídala poslankyně a místopředsedkyně mandátového a imunitního výboru Kateřina Valachová z ČSSD v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Valachová – místopředsedkyně mandátového a imunitního výboru z ČSSD | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Nejsme tady od toho, abychom říkali, že je někdo vinen, nebo nevinen, ale z mého pohledu je žádost pečlivě zpracována, je podložena odkazy na řadu listinných důkazů,“ říká Valachová v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu s tím, že mandátový a imunitní výbor bude chtít mít možnost nahlédnout do celého spisu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Kateřinou Valachovou.

Nejdůležitější změnou proti předchozí žádosti o vydání je podle ní to, že výbor chce trvat na tom, aby celý spis policie zpřístupnila přímo poslancům a poslankyním mandátního a imunitního výboru v Poslanecké sněmovně. 

„Je to z toho důvodu, aby se každý z poslanců a poslankyň mohl bez jakýchkoliv zábran či limitů seznámit s dokumentací,“ dodává v rozhovoru pro Radiožurnál. Předpokládá také, že policie i státní zástupce budou postupovat stejně jako při té předchozí žádosti, tedy co nejrychleji.

„Ze strany mandátního a imunitního výboru nejde o žádné pokusy o oddalování té věci, zákon platí pro každého poslance a občana stejně,“ vyzdvihuje. 

Nechce také odhadovat, zda výbor doporučí oba poslance vydat, z hlediska jednání výboru ale cítí dvě pozice – část poslanců a poslankyň si přejí velmi pečlivě se seznámit se všemi podklady, další část poslanců, kteří například měli šanci se s podklady seznámit v minulém volebním období, si přejí co nejrychlejší projednání.

Marie Bastlová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme