Katolíci si dnes připomínají největší mariánský svátek

Největší mariánský svátek, Nanebevzetí Panny Marie, si dnes připomenou katoličtí věřící. Slavnost představovala jeden z hlavních a současně nejstarších svátků mariánského kultu. První zmínky o něm jsou už ze 4. století. Mezi nejznámější české kostely zasvěcené Nanebevzetí Panny Marie patří Svatá Hora u Příbrami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatá Hora - kaple

Slavnost tradičně doprovázejí mše, na mnoha místech se dnes konají i poutě, koncerty a jarmarky. Lidé si ale dříve s tímto svátkem spojovali i celou řadu pranostik.

Pranostiky k 15. srpnu připouštějí dvě varianty počasí - suchou i mokrou. Ta suchá říká, že pokud na Marii slunce svítí, lze hojnosti vína se nadíti. Což už teď vinaři považují za hotovou věc a spolu s předky si mohou recitovat: Pěkná Panna Maria v hrozny vína nalila.

Pranostiky však pamatují i na opačnou eventualitu. Pokud na Marii prší, pak 50 dní mokrých k očekávání máme. Ani tato téměř medardovská nabídka by většině národa letos patrně náladu nepokazila. Co však s datem 15. srpna musíme vzít každopádně na vědomí, je blížící se podzim. Na Marie Nanebevstoupení - první vlaštovek loučení.

V polském městě Czestochowa se dnes před klášterem na Jasné hoře očekává přes 100 tisíc věřících. Ve svátek Nanebevzetí Panny Marie se v tomto nejposvátnějším polském městě tradičně scházejí poutníci ze všech koutů země. Putovali ke zdejšímu obrazu Matky Boží, která je patronkou Polska.

Ke společné mši pod širým nebem se v Czestochové každoročně scházejí stovky tisíc poutníků. Většina jich sem dorazila pěšky. Nejdelší trasy prošli ti, kteří vyrazili z pobřeží Baltu. Z poloostrova Hel putovalo procesí celkem 19 dnů a poutníci ušli 638 km. V procesích jde hodně mladých lidí, pro které je pouť zpestřením prázdnin, ale často i potvrzením jejich víry.

Jednou z nejstarších účastnic pouti je paní Bronislawa Sztrajtová z Kalisze: "Pro mne pouť znamená všechno. Modlím se za celou naši farnost. Pouť je z jedné strany pěkný zážitek, a je to dobré i pro duši," řekla Českému rozhlasu.

Pavel Novák, Vlasta Valentová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme