Kolik lidí chodí v neděli do kostela? Katolická církev sčítá po pěti letech návštěvníky bohoslužeb

Katolická církev bude v neděli v České republice sčítat návštěvníky bohoslužeb. Poslední sčítání v českých, moravských a slezských kostelech bylo před pěti lety. Podle tehdejších údajů navštěvovalo nedělní mše pravidelně přes 400 000 lidí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sčítací lístek slouží k určení počtu věřících v kostelech. | Foto: Kristián Těmín | Zdroj: Český rozhlas

Sčítání účastníků bohoslužeb je anonymní. Každý věřící dostane při vstupu do kostela anketní lístek, na kterém zatrhne před koncem mše příslušné kolonky. Vyplňováním lístku věřící provede kněz.

Chtěl jsem sloužit Bohu a lidem, vysvětloval nový papežův kardinál narozený v Československu

Číst článek

Výsledky sčítání slouží biskupům a generálním vikářům k lepšímu přehledu o situaci v diecézích a k poznání struktury účastníků mší například podle věku a pohlaví. „Sčítání je také významným zdrojem informací pro Českou biskupskou konferenci, která tak může lépe sledovat vývoj v diecézích a účinněji soustřeďovat síly i prostředky k pastorační a evangelizační práci v naší zemi,“ uvádí web pražského arcibiskupství.

Sčítání organizuje česká katolická církev od roku 1999 každých pět let. Podle výsledků posledního průzkumu z října 2014 navštěvovalo mše pravidelně 419 188 lidí. Z toho 136 955 bylo v českých a 282 234 lidí v moravských diecézích. Dalších 3750 lidí se zúčastnilo řeckokatolických bohoslužeb ve farnostech Apoštolského exarchátu. Průměrný věk věřících přicházejících do kostela byl 47,32 roku.

Při sčítání obyvatelstva v roce 2011 se z tehdejších 10,4 milionu obyvatel Česka přihlásilo k libovolné víře 2,1 milionu lidí. Třetina z nich se ale nehlásila k žádné církvi nebo náboženské společnosti. K římskokatolické církvi se při sčítání přihlásilo 1 082 463 lidí. Za osobu bez víry se označilo 3,6 milionu lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme