Na pracovišti nesmíte jíst a pít, nařídil zaměstnancům Kaufland. Po dni to odvolal

Obchodní řetězec Kaufland zakázal svým zaměstnancům jíst a pít na pracovišti. Občerstvit se podle úterního nařízení mohli jen ve společenské místnosti nebo kuřárně. Nařízení platilo i pro letní měsíce a výjimku mohli dostat jen pracovníci, kteří měli potvrzení od lékaře. Zákaz se na sociálních sítích setkal s ostrou kritikou. Kaufland ho poté ve středu odvolal, ale jen zčásti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kaufland (ilustrační foto) | Foto: Gabriel Kuchta/SME | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Jídlo a pití se s okamžitou platností smí konzumovat výhradně na společenské místnosti nebo kuřárně. Na žádném jiném místě filiálky nelze mít lahev s pitím a pít, ani jídlo a jíst,“ nakazoval v úterý německý obchodní řetězec Kaufland svým zaměstnancům v interním sdělení, které jeden ze zaměstnanců vyfotil v bohumínské prodejně.

Globus dostal rekordní pokutu. Za porušení zákona má zaplatit přes 183 milionů korun

Číst článek

„Pokud někdo musí pít během práce, pak je nutné, aby pro tuto skutečnost doložil potvrzení od lékaře,“ zaznělo v nařízení, které mělo platit během celého roku, a to i v letních měsících.

Interní sdělení se ještě během úterý objevilo na sociálních sítích, odkud ho sdílelo přes 1400 uživatelů a dalším více než 700 lidem stálo za komentář. Nařízení pak většinou ostře odsoudili. Poukazovali především na to, že zaměstnanci mají mít na pracovišti právo se najíst a napít. Problém by podle některých uživatelů měli hlavně pokladní.

„To bych chtěla vědět, jak jim bude, když budou pět hodin sedět nebo stát za kasou a nebudou si moct vůbec zajít na záchod napít se nebo najíst,“ napsala například jedna z uživatelek.

O případ se ve středu začal zajímat také server iROZHLAS.cz. Na opakované dotazy během středečního dopoledne ale společnost Kaufland neodpověděla. O odvolání zákazu nakonec informoval Odborový svaz pracovníků obchodu (OSPO), který iROZHLAS.cz rovněž poprosil o vyjádření k celému případu.

„Interní zákaz konzumace čehokoli na prodejní ploše, který se včera dostal k zaměstnancům Kauflandu, neplatí,“ oznámila mluvčí odborů Eva Presová. „Došlo k selhání interní komunikace,“ informovalo podle ní ve středu předsedkyni OSPO Renátu Burianovou vedení personálního oddělení Kauflandu.

Vedení Kauflandu odbory ujistilo, že zaměstnanci neutrpí v důsledku mylně vydaného zákazu žádnou újmu. Pokladní se budou nadále moci na svém pracovním místě nadále napít. „Kdyby skutečně platil, bylo by to absurdní a lidsky nepřijatelné,“ dodala Burianová.

Zrušení jen pro vybrané pracovní pozice

Kaufland po zveřejnění článku zaslal redakci ještě upřesnění, že zákaz odvolal jen zčásti. Neplatí pro vybrané pracovní pozice.

„Musím s politováním konstatovat, že opatření uvedená ve zmiňovaném sdělení byla zavádějící a je pochopitelné, že mohla vyvolat u našich zaměstnanců nevoli. “

Renata Maierl (tisková mluvčí společnosti Kaufland)

„Pracovníci na pokladnách a informacích mohou mít lahev s pitím přímo na svém pracovišti na k tomu určeném místě. Pracovníci ve skladu mohou mít lahev s pitím v kanceláři na příjmu zboží. Pracovníci pekárny a obslužného pultu mohou mít lahev s pitím v zázemí pultu,“ upřesnila mluvčí Kauflandu Renata Maierl.

A zároveň přidala také omluvu. „Jménem společnosti Kaufland se všem zaměstnancům za toto nedopatření omlouváme. Spokojenost našich zaměstnanců a příjemné pracovní prostředí jsou pro naši společnost zásadní,“ doplnila.

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme