Kauza Asanace odložena na únor

Soud, který řeší případ Asanace, byl odročen na začátek února příštího roku. Během dosavadního řízení se totiž nedostavilo 15 svědků a šest osob, kteří mají být vyslechnuti jako poškození. V kauze je obviněno pět předlistopadových funkcionářů ministerstva vnitra a StB, že se na Asanaci podíleli. StB se v letech 1977 až 85 v rámci této akce zaměřila na signatáře Charty 77, které různými výhrůžkami a i fyzickým násilím a dalším šikanováním nutila, aby si sami podali žádost o vystěhování do ciziny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Landovský | Foto: Michal Kamaryt

Dnes u Obvodního soudu pro Prahu 6 vypovídal herec Pavel Landovský, biskup Václav Malý a písničkář Jaroslav Hutka. Václav Malý vidí hlavní problém v tom, že k procesu došlo až dvanáct let po pádu komunismu. "Řekl bych, že tento proces měl být započat hned po roce 1989. Dneska není ani politická, ani společenská vůle se minulosti podívat do očí, nicméně alespoň tak, že symbolicky se naznačí jakýsi pokus a náznak vyrovnat se s minulostí tímto způsobem."

Jaroslav Hutka si myslí, že obžalovaní by do vězení učitě měli jít. "Řekl bych na podstatnou dobu, protože skutečně poškodili mnoho lidí a nemíní se k tomu znát, že lžou, vykrucujou se, ale ta otázka tý satisfakce, ta už se nedá odčinit, a nakonec tím, že to dopadlo tak, že prohráli, ale zase jsme viděli cizinu."

Markéta Kaclová, Marek Janáč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme