Kauza otravy Bečvy: znalec požádal o prodloužení lhůty pro vypracování klíčového posudku

Případ otravy ryb v Bečvě bude ještě nějakou dobu pokračovat. Soudní znalec Jiří Klicpera požádal podle zjištění České televize o prodloužení termínu pro vypracování klíčového posudku. Je to již druhá žádost o prodloužení, původní termín vypršel v prosinci a druhý na konci února. Případ je podle znalce náročný a zbrzdila jej i pandemie koronaviru. K otravě Bečvy došlo loni 20. září.

Tento článek je více než rok starý.

Přerov (Aktualizováno: 10:24 3. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uhynulé ryby z Bečvy

Uhynulé ryby z Bečvy | Zdroj: HZS Olomouckého kraje

Kdy by mohl být posudek dokončen, nechtěl Klicpera odhadovat. „O prodloužení termínu jsem požádal. Nedostal jsem zatím žádný oficiální výsledek od jeho objednatele,“ řekl Klicpera.

Posudek zpracovává pro policii, která ekologickou havárii prověřuje pro podezření z trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Pachateli hrozí až šestiměsíční vězení nebo zákaz činnosti.

Zjištění ČT : Causa Bečva pokračuje. Znalec požádal o prodloužení lhůty pro vypracování klíčového znaleckého posudku. Původní termín 28/2 kvůli náročnosti případu i pandemii nesplnil. Zákon mu lhůtu nestanovuje, tu si podle náročnosti případu určuje sám. K otravě došlo 20/9/2020.

09:21 – 03. 03. 2021

49 311

Krajský policejní mluvčí Petr Jaroš uvedl, že ze strany policie nebyla lhůta na vypracování posudku ohraničena. „Nemůžeme stanovit žádný termín, to je věcí znalce. Ze zákona si lhůtu určuje on,“ řekl ve středu mluvčí.

‚Bečva teče skrze naše srdce’. Výtvarníci věnují výtěžek z aukce na obnovu života v řece

Číst článek

Hlavním důvodem další žádosti o posunutí termínu je podle Klicpery současná pandemická situace. „Nemůžete nikam pořádně vyjet, když tam vyjedete, tak tam nejsou pořádně lidi. S lidmi musíte jednat a pracovat, ale není s kým, tak se to protahuje. Kromě toho pořád ještě dostáváme některé podklady,“ uvedl Klicpera.

Že trvá zpracování podobného posudku několik měsíců, nepovažuje za nic mimořádného. „Tyto posudky, pokud se v minulosti na podobné havárie dělaly, a to u různých jiných lidí, trvaly za standardního stavu pět měsíců,“ řekl Klicpera.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Do Bečvy byly vysazeny zatím jen drobné ryby o velikosti několika centimetrů. Na jaře mají přijít na řadu generační ryby, aby se tam mohl život rychleji obnovovat.

Šest měsíců na posudek

Viník havárie stále není znám. Ve Valašském Meziříčí se již uskutečnilo několik demonstrací, které požadovaly spravedlivé vyšetření otravy Bečvy či objasnění postupu úřadů.

Pitvá se to v přímém přenosu, řekl Brabec k otravě Bečvy. Je přesvědčen, že případ skončí u soudu

Číst článek

Soudní znalec Jiří Klicpera, který v případu otravy řeky Bečvy zpracovává pro policii klíčový posudek, sliboval, že se jej pokusí udělat do konce února, kdy končí prodloužený termín pro jeho vyhotovení. „Snažím se to stihnout,“ řekl v únoru.

Původní lhůta pro vypracování posudku skončila 20. prosince, poté se posunul na konec února. Již dříve však Klicpera uvedl, že pokud bude zapotřebí, termín se může opět prodloužit. Posudky na velké havárie se podle něj dělají obvykle nejméně šest měsíců.

Znalec na začátku února v pořadu Reportéři ČT uvedl, že otravu řeky Bečvy nezpůsobila chemička Deza. Koncem ledna v online debatě expertů také prohlásil, že viníka zářijové otravy už zná. Konkrétní ale nebyl. Policii jeho vyjádření překvapilo, mlčenlivosti ho nezbavila.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme