Soud v kauze Bereta poslal bývalou žalobkyni a policisty do vězení. Vynášeli informace ze spisů

Soud v kauze Bereta uznal vinnými všech pět obžalovaných. Do vězení poslal bývalou pražskou žalobkyni Dagmar Máchovou, soukromého detektiva a bývalého policistu Igora Gáboríka a elitního expolicistu Radka Holuba. Celník Pavel Šíma a Gáboríkův spolupracovník Vladimír Zmrhal dostali podmínku. Případ se týkal údajného vynášení informací z trestních řízení. Verdikt není pravomocný. Všichni obžalovaní vinu v minulosti odmítli.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 12:43 21. 4. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obžalovaná pražská žalobkyně Dagmar Máchová a někdejší policista Igor Gáborík přicházejí do jednací síně u Okresního soudu Praha-východ

Obžalovaná pražská žalobkyně Dagmar Máchová a někdejší policista Igor Gáborík přicházejí do jednací síně u Okresního soudu Praha-východ | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

„Šlo o přátelské vztahy, které pro nás překročily v rámci poskytovaných laskavostí a protislužeb hranice trestnosti,“ zdůvodnil verdikt předseda trestního senátu Michal Matouš.

Máchovou poslal soud do vězení na tři roky a čtyři měsíce, Gáboríka na tři roky a Holuba potrestal dvouapůlletým vězením. Šímu Okresní soud pro Prahu-východ potrestal tříletou podmínkou s odkladem na pět let, Zmrhala roční podmínkou s tříletou zkušební dobou.

Všem obžalovaným soud uložil i peněžité tresty. Gáborík by měl zaplatit 200 tisíc, Holub a Máchová 150 tisíc, Šíma 100 tisíc a Zmrhal 40 tisíc korun. Gáboríka, Šímu a Holuba navíc potrestal i zákazy činnosti.

Gáboríka soud potrestal za zneužití pravomoci úřední osoby ve formě návodu, podplacení, neoprávněný přístup k počítačovému systému a porušení tajemství listin. Máchovou, Holuba a Šímu odsoudil za zneužití pravomoci a neoprávněný přístupu k počítačovému systému, Šímu a Máchovou navíc za přijetí úplatku. U Zmrhala změnil právní kvalifikaci, místo podílnictví ho odsoudil za legalizaci výnosů z trestné činnosti.

„Rozsudek je opsaná obžaloba i s chybami,“ reagovala na verdikt pro Radiožurnál Máchová s tím, že od spáchání uplynulo deset let.

Informace pro Gáboríka

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová tvrdila, že Máchová, Holub a Šíma poskytovali soukromému detektivovi Gáboríkovi v letech 2013 až 2016 neveřejné informace a dokumenty z trestních řízení.

Gáborík a v jednom případě i Zmrhal je podle obžaloby předávali dál, například klientům Gáboríkovy společnosti, která se zaměřovala na detektivní služby a poradenství.

Máchová již dříve u soudu opakovaně odmítla, že by Gáboríkovi, se kterým měla přátelský vztah, vyzrazovala informace. Připustila, že při hovorech s ním mohla být obezřetnější, zdůraznila však, že žádná z informací, o kterých se s Gáboríkem bavila, neohrozila trestní řízení.

Předávání informací popřeli i Holub se Šímou. Policista Holub u soudu uvedl, že mu Gáborík nosil poznatky o možné trestné činnosti, podle Šímy soukromý detektiv pracoval pro celní správu jako informátor. Podle soudu se ale prokázalo, že Gáborík nebyl informátorem ani celní správy, ani policie. Obžalobu v minulosti odmítl také Zmrhal.

Případ zvaný Bereta se táhne sedm let. Gáboríka, Šímu a Holuba policie obvinila v květnu 2016, Máchovou začali policisté stíhat o pět měsíců později. Zmrhal byl obviněn na konci roku 2018. Obžaloba na pět lidí padla v srpnu 2020.

sto, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme