Mluví o ní Babiš i Benešová. Policie ukončila vyšetřování kauzy policejních úniků Bereta

Po třech letech skončilo vyšetřování kauzy Bereta. Jeden z nejcitlivějších případů současnosti se týká vynášení informací z policejních spisů, policie v souvislosti s ním stíhá soukromého detektiva Igora Gáboríka, dříve vysoce postaveného policistu Radka Holuba, státní zástupkyni Dagmar Máchovou a další dva lidi. Obviněni jsou mimo jiné ze zneužití pravomocí úřední osoby nebo úplatkářství.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní zástupkyně Dagmar Máchová

Státní zástupkyně Dagmar Máchová | Foto: ČT24

„Policejní orgán ukončil vyšetřování,“ sdělila bez bližších podrobností serveru iROZHLAS.cz pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která na případ dohlíží.

Pětice stíhaných aktérů nyní studuje výsledky policejní práce, jak potvrdil Gáboríkův obhájce Roman Lamka: „Informaci o skončení vyšetřování jsme dostali v červnu, aktuálně se s klientem seznamujeme se spisem k případu.“

Příběh kauzy Bereta: žalobkyně Máchová za jeden z úniků inkasovala až 23 tisíc, tvrdí policie

Číst článek

O tom, zda se případ dostane před soud, rozhodne Bradáčová poté, co si kompletní obvinění spis prostuduje a policie zpracuje návrh na podání obžaloby.  

Informace pro klienty

Gáborík podle obvinění dostával od někdejšího důstojníka protikorupční policie Radka Holuba, státní zástupkyně Dagmar Máchové nebo celníka a další postavy případu Pavla Šímy citlivé informace z vyšetřování, například kauzy Nemocnice Na Homolce či sporu týkajícího se pražského dopravního podniku.  

Ty následně Gáborík podle vyšetřovatelů předával klientům své detektivní kanceláře, případně je dále zobchodovával. V jednom případě podle zjištění detektivů nechal Holuba sepsat falešné obvinění. Server iROZHLAS.cz případ v dubnu 2017 detailně popsal.

Předloni policisté Gáboríkovi rozšířili obvinění o trestný čin porušení tajemství listin. Na konci loňského roku přibyl pátý obviněný, někdejší protikorupční detektiv Vladimír Zmrhal.

Kauza Bereta má od začátku i politický rozměr. Podle kritiků takzvané policejní reorganizace v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO) může za pád Roberta Šlachty a jeho protimafiánského útvaru.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zmínka od Benešové

Po startu kauzy Bereta se sloučil s protikorupční policií do Národní centrály proti organizovanému zločinu a vyšetřování Berety kvůli tomu převzala protidrogová centrála.

Nedávno se kauza skloňovala kvůli současné ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO), která ji v neveřejné analýze pro prezidenta Miloše Zemana použila jako důkaz, že si v Česku lze objednat trestní stíhání. 

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme