Kauza Berka: do případu se prý zapletli vysocí úředníci

Státní zastupitelství a policie podezírají dva vysoké úředníky, že se pokoušeli ovlivnit vyšetřování případu bývalého soudce Krajského obchodního soudu v Ústí nad Labem Jiřího Berky. Ten je podezřelý z korupce při uvalování konkursů na několik firem, zejména zkrachovalé Union banky. Policie proto provedla prohlídky u šéfa kanceláře Národního bezpečnostního úřadu Vladimíra Šišy a náměstka vicepremiéra Petra Mareše. Žádná obvinění zatím nepadla.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

spravedlnost

spravedlnost

Důvody přibližuje náměstek policejního Útvaru odhalování korupce Milan Šiška. "Bylo důvodné podezření, že se v těchto kancelářích nacházejí věci důležité pro trestní řízení a to zejména osobní údaje a seznamy osob podílejících se na dokumentaci trestné činnosti obviněného doktora Berky a spol."

Jak prohlídka v kancelářích vysokých úředníků dopadla, přibližuje vedoucí odboru pro závažnou hospodářskou trestnou činnost pražského vrchního zastupitelství Jaroslav Dolejší. "Provedenou prohlídkou bylo toto podezření dílem potvrzeno. Jde teď o vyhodnocení toho, nakolik toto jednání naplňuje znaky trestnosti či zda se jedná o nadstandardní chování těchto úředníků a je na místě případně jiný postih."

Policie podle informací Radiožurnálu v Šišově trezoru na Národním bezpečnostním úřadu skutečně objevila písemnosti, vztahující se k lidem, kteří závažný případ vyšetřují. ČTK navíc uvedla, že druhý z podezřelých úředníků - František Kozel, v jehož trezoru byly také nalezeny materiály vztahující se k Berkově případu - je tchánem jednoho z obviněných - Petra Tuhého.

Šišovu reakci se nám nepodařilo sehnat. Celý den byl na jednání. Šéf Národního bezpečnostního úřadu Jan Mareš zatím vůči němu nechce vyvozovat žádné personální kroky. "Pouhé podezření mi podle Zákoníku práce ani podle jiného zákona neumožňuje cokoli činit. Já si musím počkat na to, zda padne obvinění, nebo jestli bude celá věc řešena jiným způsobem."

František Kozel vzkázal po své sekretářce toto: "Zatím se k tomu vůbec nebude vůbec vyjadřovat."

Státní zástupce Dolejší vpodvečer naznačil, že se oba úředníci mohli dopustit zneužití pravomoci veřejného činitele a neoprávněného nakládání s osobními údaji. Zda jim hrozí trestní stíhání, nechce předjímat.

Ústecký soudce Jiří Berka a čtyři další lidé byli před dvěma měsíci obviněni ze zločinného spolčení kvůli podezřelým konkurzům společnosti ZKL Klášterec nad Ohří a Stavebního podniku Ralsko.

Jak tehdy Radiožurnálu řekla mluvčí Policejního prezídia Blanka Kosinová, obvinění tyto podniky prakticky vytunelovali. "Podstatou trestné činnosti bylo, že organizovaná skupina záměrně odkupovala pohledávky společností, které si sama vytipovala, a poté je převáděla do konkurzu, přičemž i správce konkurzní podstaty i konkurzní soudce byli z této skupiny. Cíleným jednáním podniky rozprodali za podstatně nižší cenu, de facto je vytunelovali."

Soudce Berka byl už loni v dubnu obviněn také kvůli konkurzu Union banky.

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Marika Táborská, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme