‚Soudní příkazy mělo více než 100 osob.‘ Státní zástupce odmítl úniky v kauze brněnských politiků ANO

Dozorující státní zástupce Radek Mezlík se ohradil proti tomu, že by informace v kauze kolem prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka, Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a firmy Kapsch unikly do médií od policie či státního zastupitelství. Podle něj soudní příkazy či usnesení policie obdrželo přes 100 lidí a není v moci policie, aby zabránila poskytnutí informací od všech dotčených. Devíti obviněným hrozí 10,5 roku až 16 let vězení.

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní zástupce Radek Mezlík hovoří s novináři před budovou Městského ředitelství Policie ČR v Příční ulici v Brně, kde se bude rozhodovat o vazbách na pět z devíti zadržených v kauze veřejných zakázek na radnici Brno-střed

Státní zástupce Radek Mezlík | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

„Důrazně se ohrazuji vůči nařčením, že v tomto případě došlo k úniku informací od policie či státního zastupitelství. Naopak je zřejmé, že policie v souvislosti s utajením obou kauz odvedla kvalitní práci. Citlivé údaje se podařilo dlouhou dobu utajit až do okamžiku provádění velkého počtu domovních prohlídek a zahájení trestního stíhání,“ uvedl Mezlík.

‚Podle mého názoru neměl suplovat ministra Ťoka.‘ Babiš kritizuje místopředsedu ANO Faltýnka

Číst článek

V tomto okamžiku podle něj ale odůvodněné soudní příkazy či usnesení policejního orgánu obdrželo více než 100 osob. „Není tak v moci policie poskytnutí informací z jejich strany zamezit,“ dodal.

Že by dokumenty unikly policii, odmítá i policejní prezident Jan Švejdar, kterého kvůli problému oslovil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

„Mluvil jsem s policejním prezidentem a nemám žádný důvod se domnívat, že došlo k úniku informací od policie. Jeho vysvětlení je pro mě dostačující,“ napsal v pondělí Hamáček na twitteru.

Mluvil jsem s policejním prezidentem a nemám žádný důvod se domnívat, že došlo k úniku informací od policie. Jeho vysvětlení je pro mě dostačující.

11:41 – 11. 03. 2019

5 29

Únik odposlechů popřel Švejdar už dříve prohlášení na webu policie. V médiích se podle něj objevily jen informace z dokumentů, které dostali i obvinění či obhájci.

Až 16 let

Policie po zásahu na radnici z konce minulého týdne obvinila devět lidí. Těm hrozí 10,5 roku až 16 let vězení. Sazba vychází z toho, že u všech jde o přijetí úplatků nebo úplatkářství v té vyšší kvalifikaci, kde hrozí sazba od pěti do 12 let.

Podnikatelé i radní. Koho poslal soud do vazby po zásahu na radnici Brno-střed?

Číst článek

„Ale vzhledem k tomu, že je to organizovaná zločinecká skupina, tak zákon stanoví, že horní hranice se zvyšuje o jednu třetinu a ukládá se trest v horní polovině takto stanovené sazby. Tím pádem se 12 posouvá o třetinu na 16, tedy pět až 16. Polovina je 10,5 roku takže v horní polovině je nad 10,5 roku,“ vysvětlil Mezlík.

Pět z devítky obviněných skončilo v sobotu ve vazbě, a to radní Jiří Švachula (ANO) a vedoucí odboru investic Petr Liškutin (ANO), který je zároveň místostarostou Brna-Ivanovic.

Kromě Švachuly a Liškutina jsou ve vazbě také tři podnikatelé ve stavebnictví a realitách – Petr Kalášek, Pavel Ovčarčin a Lubomír Smolka. Čtyři lidi policie stíhá na svobodě, dva spolupracují.

ČTK, tec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme