‚Preventivní opatření.‘ Radnice Brno-střed vypíše kvůli policejní razii novou soutěž na pět zakázek

Městská část Brno-střed v souvislosti s policejní razií na radnici vypíše novou soutěž u pěti zakázek na opravy a práce u bytových domů. Je to preventivní opatření, aby se předešlo podezření na případnou manipulaci, řekla ve středu mluvčí radnice Kateřina Dobešová. Zakázky jsou v hodnotě zhruba 100 milionů korun. Kromě toho radnice dokončí 20 zakázek za 240 milionů, poté je ale zkontroluje.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radnice městské části Brno-střed | Foto: Jarda 75 | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 4.0,©

Policie zasahovala na radnici v první půli března. Kvůli podezření na manipulaci zakázek skončil ve vazbě tehdejší radní Jiří Švachula (dříve ANO) a další čtyři lidé. Celkem policie viní devět lidí, čtyři jsou na svobodě.

Dal úplatek 70 tisíc Švachulovi a spol.? ‚Nemůžu, nechci,‘ odmítá komentář obviněný podnikatel

Číst článek

Na vypsání nové soutěže pro pět zakázek upozornilo dnešní Právo. Dobešová řekla, že zakázky byly buď ve fázi už zahájeného výběrového řízení, nebo se připravovalo jejich vypsání. „Proto všechna zadání zkontrolujeme a vyhlásíme je buď znovu, nebo poprvé, ale právě po kontrole. Je to preventivní opatření, abychom předešli jakémukoliv podezření, že by mohlo dojít k manipulaci se zakázkami,“ uvedla Dobešová.

Rekonstrukce, demolice, výtah

Podle ní se zakázky týkají rekonstrukce domu Nádražní 4, demolice dvorního objektu Francouzská 22, výměny dveří v ulici Hybešova 65a, b, c, ale také opravy sklepů na Moravském náměstí 14 a, b a dále vybudování výtahu na Kobližné 15.

Po razii se radnice rozhodla zastavit všechny zakázky investičního odboru, právě o tyto zakázky se policie zajímala. Podle Dobešové se ale u 20 realizovaných zakázek zhruba za 240 milionů rozhodlo o jejich dokončení. „Zakázky jsou v takové fázi rozpracovanosti, že by bylo velmi nehospodárné je nedokončit s dodavatelem, se kterým má úřad podepsanou smlouvu,“ poznamenala Dobešová.

Soudce poslal do vazby pět aktérů kauzy Brno-střed. Jsou mezi nimi radní Švachula i úředník Liškutin

Číst článek

Dodala však, že u těchto zakázek se po dokončení uskuteční hloubkový nezávislý audit, a to z pohledu možných korupčních rizik i z pohledu skutečného provedení stavebních prací, odvedené kvality a použitých materiálů.

Policie zasahovala na radnici předminulý týden a zajímala se především o zakázky investičního odboru z minulého volebního období. Tehdy byl Švachula místostarostou, v novém volebním období byl radním. Minulý týden ho ale zastupitelstvo kvůli kauze z rady odvolalo. Švachula skončil ve vazbě stejně jako vedoucí odboru radnice Petr Liškutin, který je i místostarostou Brna-Ivanovic. Oba muže hnutí ANO vyloučilo ze svých řad.

Se Švachulou a Liškutinem skončili ve vazbě tři podnikatelé Petr Kalášek, Pavel Ovčarčin a Lubomír Smolka. Hrozí jim 10,5 až 16 let vězení. Další čtyři obvinění jsou na svobodě. Policie muže viní z účasti na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme