Obviněný ‚velrybář‘ Horáček byl u šéfa komunistů Filipa. Na návštěvě chtěl lobbovat za své firmy

Hned dvakrát se obviněný Tomáš Horáček sešel s předsedou komunistů Vojtěchem Filipem. Ústecký podnikatel, aktuálně obviněný v případu - podle policie - zmanipulovaných zdravotnických tendrů, chtěl lobbovat za své firmy v Kazachstánu a Vietnamu. Podle Filipa ale neuspěl. A podobně se šéf KSČM sešel i s odvolanou ředitelkou Nemocnice Na Bulovce a další obviněnou v případu Andreou Vrbovskou.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návštěvy u Vojtěcha Filipa. Šéf KSČM se potkal s podnikatelem Horáčkem i exšéfkou Bulovky Vrbovskou, | Foto: Koláž iROZHLAS.cz

Odvolání ředitelky Nemocnice Na Bulovce Andrey Vrbovské kritizoval šéf komunistů Filip na březnové mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny.

Dlouholetou manažerku nemocnice odvolal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) s podezřením na „prorůstání určitých lobbistických skupin do zdravotnictví“.

Ministr zdravotnictví v demisi odvolal ředitelku pražské Bulovky. Vrbovská ztratila jeho důvěru

Číst článek

„Odvolání paní Vrbovské a pana ředitele nemocnice v Ostravě (exministra zdravotnictví Svatopluka Němečka z ČSSD - pozn. red.) mi připadalo bezdůvodné. Aspoň tak já jsem to vnímal,“ uvedl dokonce Filip pro Radiožurnál.

Krátce po lednovém odvolání se Vrbovská, která čelí obvinění v aktuální kauze údajně zmanipulovaných zdravotnických tendrů (vše o tématu najdete ZDE), dočkala u komunistického místopředsedy sněmovny audience.

Zjištění serveru iROZHLAS.cz potvrdil sám Filip a uvedl, že se tak stalo na žádost tehdy čerstvě odvolané Vrbovské.

„Zajímalo mě, co mělo být důvodem jejího odvolání. Paní Vrbovskou jsem na základě její žádosti vyslechl a dále její záležitost nijak neřešil. Interpelaci na ministra zdravotnictví, i když byl v demisi, jsem nepodával,“ popsal šéf KSČM.

Politická síť ‚velrybáře‘ Horáčka: sponzoroval Piráty i KSČM, pracovat chtěl i s tajemníkem Vojtěchem

Číst článek

Nejen Vrbovská

Andrea Vrbovská ale nebyla jedinou postavou aktuální kauzy, s níž se Vojtěch Filip sešel. Přijetí se dočkal také další obviněný, ústecký podnikatel Tomáš Horáček.

„Na základě oficiální žádosti pana Horáčka jsem se s ním setkal dvakrát ve své kanceláři. Předmětem projednání byl zájem firem, které řídí, na možnosti podpory jejich exportních cílů v teritoriích Kazachstánu a Vietnamu,“ popsal schůzky Filip. Valný výsledek podle něj pro Horáčka neměly. 

„Sdělil jsem mu, že aktivity Poslanecké sněmovny v těchto zemích jsou zaměřeny jinak. Kazachstán - zemědělský výbor, Vietnam – výbor pro vědu, školství, mládež a tělovýchovu,“ uvedl Filip.

Odkázal ho prý na aktivity Hospodářské komory zemí SNS a Svazu obchodu a služeb. Podle generálního manažera komory Františka Masopusta se na ně ale Horáček neobrátil.

Aktéři kauzy Bulovka jezdili ‚luxusními vozy‘. Od podnikatele Horáčka podle policie dostali i mobil

Číst článek

Na dotaz, zda se schůzek účastnila také exšéfka Bulovky Vrbovská, Filip stručně odpověděl: „Ne, nebyla přítomna.“

Tomáš Horáček se vztahy v politických kruzích snažil budovat dlouhodobě. Před loňskými sněmovními volbami sponzorovala s ním spojená společnost Active Vision Piráty i komunisty.

Z výročních zpráv vyplývá, že šlo o věcné dary. V případě KSČM to byly reklamní billboardy a brožury za bezmála 100 tisíc. Piráti, stejně jako hnutí ANO, se rozhodli dar vrátit. Jestli tak učiní i komunisté, mluvčí Robert Kvacskai zatím nesdělil.

Do kina i na inauguraci

Podnikatel Horáček s dlouholetou manažerkou Bulovky Vrbovskou, kteří jsou aktuálně ve vazbě, udržovali kontakt.

Společně se objevili například na březnové inauguraci prezidenta Miloše Zemana. Horáček tam Vrbovskou dovezl vlastní limuzínou s logem firmy HTS Corporate Group, do níž spadá jeho firma První chráněná dílna. Dvojice měla dokonce povolenku k vjezdu až na druhé nádvoří Pražského hradu (celý článek si můžete přečíst ZDE).

Andrea Vrbovská a Tomáš Horáček na březnové inauguraci Miloše Zemana. | Foto: Ondřej Golis | Zdroj: iROZHLAS.cz

Letos v lednu zase Vrbovská vyvěsila na sociální síti fotografii z kina – opět ve společnosti Horáčka. Ředitelka to už dříve vysvětlovala tak, že se s ním náhodou potkala.

Andrea Vrbovská a Tomáš Horáček na fotografii z kina, kterou exředitelka Nemocnice Na Bulovce zveřejnila na svém facebookovém profilu letos v lednu. | Zdroj: Facebook

Celý profil Vrbovské, která byla také s prezidentem Milošem Zemanem v Rusku a patřila mezi hosty na oslavě padesátých narozenin hradního kancléře Vratislava Mynáře, si můžete přečíst ZDE.

Jak také v pondělí informoval server iROZHLAS.cz, aktéři kauzy Bulovky jezdili ‚luxusními vozy‘, což se píše v policejních dokumentech. Horáček jim měl podle kriminalistů věnovat rovněž mobil.

Kromě Vrbovské měla mít vůz od Horáčka k dispozici také Marie Nushiová, která na Bulovce vede ekonomický úsek. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to označil za nehoráznost (více se dočtete ZDE).

Kromě kontaktů s KSČM či Piráty a hnutí ANO se Horáček snažil také o kontakty s šéfy nemocnic. Dnes ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) v minulosti například oslovil s tématem boje proti korupci oslovil ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. A politická linka vede i ke KDU-ČSL, konkrétně k exnáměstkyni Monice Pálkové (více si můžete přečíst ZDE).

POLICEJNÍ RAZIE VE ZDRAVOTNICTVÍ

  • Národní centrála proti organizovanému zločinu spustila rozsáhlé razie na desítkách míst v Česku minulý týden. Zasahovala například v Nemocnici Na Františku i Na Bulovce, policie navštívila například i firmu HTS Corporate Group, která je spojená s První chráněnou dílnou podnikatele Tomáše Horáčka, či několik sociálních zařízení a domovů důchodců v Praze a ve středních Čechách.
  • Aktuálně čelí obvinění deset osob a dvě firmy, číslo ale není konečné. Část obvinění se týkala zmíněné zakázky na úklid. Vedle Daniela Pálka i jeho firmy TSB, odvolané ředitelky Bulovky Andrey Vrbovské a současného šéfa Františka Nováka je mezi stíhanými také manažer Igor Weiss, advokátka Šárka Kryglová a expertka na veřejné zakázky Kateřina Koláčková. Jejich role v případu ale není jasná. Weiss figuruje v ostravské úklidové společnosti MW-Dias, podle pracovnice firmy je nyní na dovolené. Kryglová pracuje pro advokátní kancelář Kruták Partners, kde také zasahovala policie. Advokátka v neděli na dotaz redakce odmítla, že by byla v případu obviněna. V pondělí už ale nebyla k zastižení. Podobně reagovala Koláčková, která je ředitelkou poradenské společnosti Otidea. Podle svých slov byla na policii podat pouze vysvětlení, v pondělí už byla nedostupná.
  • Další obvinění padlo v souvislosti se zakázkou na stravování v Nemocnici Na Františku. Soutěž byla podle kriminalistů napsána na míru společnosti Eurest (nyní Compass Group). Tehdejší obchodní ředitel Antonín Tvrdoň za to měl odevzdat úplatek ve výši pět milionů korun. V první fázi tak kriminalisté obvinili vedle Tvrdoně a firmy Compass Group ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka, který si o úplatek firmě řekl, šéfa Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, Jitku Ulrichovou, manažerku společnosti Veřejné zakázky, s. r. o., a lékaře Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martina Stříteského.
  • Hlavní aktéry Horáčka s Vrbovskou poslal soud do vazby. „Nese to velmi těžce, má za to, že rozsah obvinění neodpovídá skutečnosti,“ řekl České televizi Horáčkův právník Teryngel. Proti obvinění podal stížnost. Stručná je i veřejně dostupná reakce Vrbovské. „Nic,“ reagovala exředitelka Bulovky na otázku novinářů, co říká na obvinění.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme