Někdo má vyšší kartu, varovala Vrbovská lobbistu Horáčka. ‚Tendr zmanipuloval za jejími zády,‘ píše policie

Oficiálně neměl lobbista Tomáš Horáček s Nemocnicí Na Bulovce nic společného. Ve skutečnosti ale - podle policie - získal na její tehdejší ředitelku Andreu Vrbovskou takový vliv, že si minimálně v jednom případě domlouval úplatek ze zakázky pro nemocnici za jejími zády. A byl úspěšný. Horáček podle vyšetřovatelů - i přes zákaz Vrbovské - zmanipuloval zakázku na úklid, za což si řekl o 7,2 milionu korun. Kriminalisté oba koncem května obvinili.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severočeský podnikatel Tomáš Horáček a odvolaná ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská na snímku z roku 2016. | Foto: koláž Český rozhlas, Ondřej Golis | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Psal se říjen 2016, když se v restauraci v Průhonicích na okraji Prahy sešli tehdejší ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská, lobbista Tomáš Horáček a šéf úklidové firmy TSB Daniel Pálek.

Policie už tehdy dění kolem Horáčka bedlivě sledovala, a tak tuto schůzku a po ní celou řadu dalších monitorovala.

Odposlechy: Horáček měl za úklid Nemocnice Na Bulovce dostat úplatek 7 milionů. ‚Přiměřený zisk,‘ hájí se

Číst článek

Vrbovská na setkání oběma mužům podle zjištění detektivů oznámila, že má v úmyslu vyměnit v nemocnici úklidovou firmu a výběrové řízení na novou chce přihrát právě Pálkovi a jeho TSB. Hladký průběh měl podle šéfky Bulovky zajistit Horáček, který oficiálně s nemocnicí neměl nic společného.

Lobbista dostal za úkol sehnat další firmu, která má zkušenosti s úklidem nemocnic, aby se společně s TSB tendru účastnila.

Z policejních informací vyplývá, že Horáček se skutečně pustil do práce. Jako druhého uchazeče domluvil firmu Centra a údajně začal připravovat zadávací dokumentaci tak, aby odradil další nechtěné zájemce o úklid v nemocnici.

‚Zkuste bejkárnu‘

Policisté například zaznamenali několik schůzek, na nichž se scházel se specialistkami na veřejné zakázky. Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že po nich žádal rady, jak nastavit zadávací podmínky, aby se ostatní firmy bály přihlásit.

„Kdyby vás cokoliv napadlo, zkuste to prosím, ještě jakoukoliv bejkárnu, potřebujem tam bejkárnu, to znáte,“ zněl například jeden z pokynů.

Kontakty Vrbovská popírala

Tehdejší ředitelka nemocnice Na Bulovce vždy popírala, že je s lobbistou Horáčkem v kontaktu. Podle policie nicméně, ačkoliv si vykali, trávili společně volný čas, jezdili společně na dovolené a dávali si dárky k životním výročím. Vrbovská měla na svém facebookovém profilu fotku s Horáčkem z kina a server iROZHLAS.cz zaznamenal společný příjezd dvojice na inauguraci prezidenta Miloše Zemana. Vrbovská jezdila luxusním BMW od Horáčka.

Přípravy běžely hladce až do 16. srpna 2017. Tehdy policisté zdokumentovali setkání Vrbovské s Horáčkem na Okoři, kde se ukázalo, že Pálek a jeho firma TSB se o zakázku nechtějí dělit. Ředitelka Bulovky proto chtěla Horáčka od tendru úplně odstřihnout, jak zaznamenaly policejní mikrofony.

‚Dostává jiné zakázky‘

„Sdělila mu, že se o veřejnou zakázku s jím určenou společností Centra nemá dále zajímat, tedy že se nemají následně o zakázku v zadávacím řízení ucházet, protože zakázka je určena pro TSB, jak rozhodla na počátku. Řekla mu, že v nemocnici dostávají dost jiných veřejných zakázek, tedy v tomto případě se musí smířit s tím, že někdo má takzvaně vyšší kartu,“ píšou detektivové.

Lobbista ovšem jednoznačný příkaz neuposlechl a jednal na vlastní pěst. V říjnu 2017 nabídl za zády Vrbovské vítězství v tendru Igoru Weissovi ze společnosti MW–DIAS. Podle informací policie si byl Horáček svojí pozicí u Vrbovské tak jistý, že Weissovi garantoval, že se mu podaří výběrové řízení v jeho prospěch ohnout. Ale ne zadarmo.

Manažer měl Horáčkovi přislíbit úplatek ve výši 5 % z nabídkové ceny. A z toho, co zaznamenaly tajné mikrofony, policisté vyvozují, že to rozhodně nebylo poprvé.

(Weiss) uvádí přímo, že bychom ‚zase zůstali u těch pěti‘. Je zřejmé, že se nejedná o první případ takového neoprávněného plnění, které Weiss nabídl Horáčkovi. Z následných jednání mezi jmenovanými je pak zcela nepochybné, že se jednalo o příslib poskytnutí úplatku ve výši 5 procent z nabídkové ceny za pravidelný úklid.“

Podle policie měl úplatek činit 7,2 milionu korun.

Vrbovská nic netušila

Vrbovská o Horáčkově soukromém podniku podle textu obvinění netušila a byla přesvědčena, že zakázku získá „její“ TSB.

Policisté dokonce 16. listopadu 2017 monitorovali schůzku, na níž si se šéfem firmy Pálkem dohadovala, aby po očekávaném vítězství v nemocnici nechal její oblíbenou uklízečku.

Kauza lobbisty

  • Národní centrála proti organizovanému zločinu spustila rozsáhlé razie na desítkách míst v Česku na konci června. Zasahovala například v Nemocnici Na Františku i Na Bulovce, policie navštívila například i firmu HTS Corporate Group, která je spojená s První chráněnou dílnou podnikatele Tomáše Horáčka, či několik sociálních zařízení a domovů důchodců v Praze a ve středních Čechách.
  • Policisté v kauze prověřovali například veřejné zakázky na ostrahu objektů, dodávku hygienických potřeb nebo pořízení osobních aut. Ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s případem prověřuje 38 firem, které jen za poslední dva roky uzavřely se státními nemocnicemi smlouvy v hodnotě až 350 milionů korun.
  • Obvinění kvůli zakázce Nemocnice Na Bulovce na úklid, vyslechl si ho Horáček, exšéfka Bulovky Andrea Vrbovská, její nástupce František Novák a dalších pět lidí se společností TSB s.r.o. V souvislosti s tendrem podle policie Horáček a další chtěli úplatek 7,2 milionu korun. 
  • Další obvinění padlo v souvislosti se zakázkou na stravování v Nemocnici Na Františku. Soutěž byla podle kriminalistů napsána na míru společnosti Eurest (nyní Compass Group). Tehdejší obchodní ředitel Antonín Tvrdoň za to měl odevzdat úplatek ve výši pět milionů korun. V první fázi tak kriminalisté obvinili vedle Tvrdoně a firmy Compass Group ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka, který si o úplatek firmě řekl, šéfa Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, Jitku Ulrichovou, manažerku společnosti Veřejné zakázky, s. r. o., a lékaře Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martina Stříteského.

Nemocnice zakázku na úklid za 149 milionů oficiálně vypsala 26. října 2017, o měsíc později kriminalisté zaznamenali schůzku Horáčka a Weisse ze společnosti MW–DIAS. Lobbista na ni přinesl na Bulovce získaný seznam přihlášených firem a ceny, které v soutěži nabízely. Podle toho pak dvojice upravila nabídku tak, aby MW–DIAS přišla s nejnižší cenou.

To se jim podle policie zjevně podařilo. Když 4. prosince 2017 výběrová komise otevřela obálky, ukázalo se, že nabídka „Horáčkovy“ MW-DIAS byla o 34 milionů korun nižší než „Vrbovské“ TSB.

Nakonec se domluvili

Zaskočená šéfka Bulovky podle textu obvinění dokonce zvažovala, že výběrové řízení zruší. Nakonec se ale s Horáčkem dohodla na kompromisu: úklid dostane MW-DIAS, ale jako subdodavatele si vezme TSB. Údajné úplatky ze zakázky však nikdy nedostali.

Výběrové řízení totiž dosud neskončilo. Ještě před zásahem policie se jeden z uchazečů - firma Alfedus servis, s. r. o, která na Bulovce doteď uklízí - obrátil na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Upozornil, že zadávací dokumentaci nemocnice ušila pro konkrétní společnost, a že se proto zachovala diskriminačně. V prvním případě antimonopolní úřad stále rozhoduje, ve druhém dal firmě za pravdu.

‚Bez komentáře‘

Horáčkův advokát Jiří Teryngel odmítl informace policie komentovat, krátce po obvinění lobbisty ale serveru iROZHLAS.cz řekl, že jeho klient u výslechu uvedl, že částka 7,2 milionu nebyl úplatek, ale přiměřený zisk ze zakázky.

Na dotazy nereagoval ani obhájce Vrbovské Jiří Adamíra: „Nebudeme to komentovat, vůbec se k případu nebudeme vyjadřovat.“

Server iROZHLAS.cz kontaktoval i Daniela Pálka ze společnosti TSB. „Pan Pálek má nějaké jednání a nevím, jak bude. Když pošlete dotaz, předám mu to a je na něm, zda vás bude kontaktovat,“ uvedla jeho kolegyně. Na dotazy zaslané e-mailem však nikdo nereagoval.

Kauzu odmítla komentovat i firma MW-DIAS. „Pan Weiss už pro naši společnost nepracuje,“ uvedla stručně Lucie Suchardová z obchodního oddělení firmy.

Server iROZHLAS.cz telefonicky a e-mailem kontaktoval i společnost Centra, na zaslané dotazy však nikdo neodpověděl. Operátorka na infolince poskytla telefonní číslo a e-mail, kde se mohou novináři ptát. Telefon ale nejdříve nikdo nezvedal, posléze nefungoval a na zaslaný e-mail nikdo nereagoval.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme