Do kauzy kolem nemocničních zakázek byl zapojený i známý exministra Němečka, tvrdí Horáček

Hlavní obviněný v kauze kolem nemocničních zakázek, podnikatel Tomáš Horáček, začal v lednu spolupracovat s policií. Podle České televize chce být spolupracujícím obviněným, což by mu zaručovalo nižší trest. Detektivové nyní prověřují zhruba desítku nových nákupů, například i dodávku monitorovacích systémů do Fakultní nemocnice Bulovka. Zakázku měl Horáček připravit pro známého tehdejšího ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Na Bulovce | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Podnikatel při policejním výslechu řekl, že zakázka byla na žádost bývalé šéfky nemocnice Andrey Vrbovské. „(Vrbovská) mne oslovila s tím (…), že při jedné ze schůzek s tehdejším ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (…) ji požádal, aby zapojila do obchodu (…) jeho kamaráda Zbyňka Macháčka,“ cituje Horáčka Česká televize.

Macháček je majitelem zdravotnické firmy AMI. Ta se údajně na pokyn ředitelky nemocnice nepřihlásila do soutěže přímo, ale prostřednictvím firmy Tender Consortium, kterou ovládal právě Horáček.

,Šikanózní jednání.‘ Šéf komunistů Filip lobboval za firmu obviněného podnikatele Horáčka, píše Právo

Číst článek

„Paní ředitelka mluvila o této akci jako ‚o úlitbě bohům‘, neboť z osoby pana Macháčka nebyla nadšená, ale musela vyjít vstříc tehdejšímu ministrovi,“ uvedl do protokolu Horáček.

Všichni zmínění uvedené události popírají. Vrbovská je ve vyjádření televizi nazvala „souborem lží“, exministr Němeček zase „totálním nesmyslem“. Policie se nyní snaží ověřit pravdivost Horáčkovy výpovědi. Poté rozhodne, zda v případu obviní další lidi.

Kauza Bulovka

Horáček je ústřední postavou kauzy, podle policie ovlivňoval přidělování zakázek v pražských nemocnicích, za což podle vyšetřovatelů žádal úplatky. Jeho firmy, zejména První chráněná dílna, získávaly nemocniční zakázky cíleně jako jediný uchazeč. Zdravotnická zařízení uzavřela s jeho firmou za poslední dva roky smlouvy za více než 236 milionů korun.

Deník Právo v pátek upozornil na to, že se šéf komunistů a místopředseda sněmovny Vojtěch Filip na přelomu let 2017 a 2018 přimlouval právě za První chráněnou dílnu na Finančním úřadu Ústeckého kraje.

Kauza Bulovka: podnikatele Horáčka propustil státní zástupce z vazby

Číst článek

Filip podle deníku v dopisech úřadu kritizoval kontroly, které v dílně odhalily možné zneužívání evropských dotací. Úřad podle něj vůči firmě jednal nezákonně a diskriminačně. Stížnosti přitom Filip zaslal pouze půl roku předtím, než policie podnikatele obvinila a poslala do vazby.

Horáček strávil kvůli podezření z manipulací s nemocničními zakázkami půl roku ve vazbě, státní zástupce rozhodl o jeho propuštění letos v lednu.

Kriminalisté v kauze podle posledních informací obvinili 14 lidí a pět firem. Vedle Horáčka například bývalou ředitelku Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou, bývalého ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, který kvůli obvinění rezignoval, a bývalého ředitele Nemocnice Na Bulovce Františka Nováka, jehož odvolal ministr zdravotnictví na začátku loňského července.

HORÁČEK A KAUZA NEMOCNIC

  • Horáček je podle policie hlavní postavou v korupční kauze týkající se pražských nemocnic Na Bulovce a Na Františku.
  • Obvinění kvůli zakázce Nemocnice Na Bulovce na úklid si vyslechl nejen Horáček, ale i exšéfka Bulovky Andrea Vrbovská, její nástupce František Novák a dalších pět lidí se společností TSB s.r.o. V souvislosti s tendrem podle policie Horáček a další chtěli úplatek 7,2 milionu korun.
  • Další obvinění padlo v souvislosti se zakázkou na stravování v Nemocnici Na Františku. Soutěž byla podle kriminalistů napsána na míru společnosti Eurest (nyní Compass Group). Tehdejší obchodní ředitel Antonín Tvrdoň za to měl odevzdat úplatek ve výši pět milionů korun. V první fázi tak kriminalisté obvinili vedle Tvrdoně a firmy Compass Group ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka, který si o úplatek firmě řekl, šéfa Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, Jitku Ulrichovou, manažerku společnosti Veřejné zakázky, s. r. o., a lékaře Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martina Stříteského.
  • Loni v říjnu policisté začali stíhat Horáčka, dalšího člověka a dvě firmy. Tendr za téměř tři miliony korun v nedávném auditu kritizovalo ministerstvo zdravotnictví.
  • V lednu Česká televize a Zdravotnický deník uvedly, že se Horáček snaží získat postavení spolupracujícího obviněného.

kro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme