Kauza Bulovka: Horáček čelí stíhání kvůli další zakázce, policie obvinila i jednoho člověka a dvě firmy

Lobbista Tomáš Horáček si vyslechl další obvinění. Společně s ním policisté kvůli zakázce Nemocnice Na Bulovce na dodávku vjezdového systému nově stíhají ještě jednoho člověka a dvě firmy. Tendr za téměř tři miliony korun v nedávném auditu kritizovalo ministerstvo zdravotnictví. Nové obvinění souvisí s úplatkářskou kauzou z letošního června, která zasáhla i Nemocnici Na Františku. Kriminalisté v ní stíhají už 12 osob a čtyři firmy.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na snímku podnikatel Tomáš Horáček a smlouvy mezi Nemocnicí Na Bulovce a První chráněnou dílnou.

Na snímku podnikatel Tomáš Horáček a smlouvy mezi Nemocnicí Na Bulovce a První chráněnou dílnou. | Foto: koláž Český rozhlas, Ondřej Golis | Zdroj: web První chráněná dílna a Hlídač smluv

Úplatkářský případ kolem pražských nemocnic se rozrostl 26. října. „Bylo rozšířeno trestní stíhání u jedné osoby o skutek kvalifikovaný jako zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě podle dílem dokonaného, dílem nedokonaného ve stadiu pokusu v souvislosti se zadávacím řízením na dodávku služeb pro Nemocnici Na Bulovce. Nově bylo tímto usnesením zahájeno trestní stíhání jedné fyzické a dvou právnických osob,“ upřesnil dozorující státní zástupce Zdeněk Matula.

Proč zůstal lobbista Horáček za mřížemi? Z vazby posílal dopisy s pokyny, lhal o hovorech s advokátem

Číst článek

Jeden z Horáčkových obhájců Jiří Teryngel serveru iROZHLAS.cz potvrdil, že kriminalisté rozšířili obvinění a že se jedná o zakázku, kterou v roce 2016 získala Horáčkova společnost První chráněná dílna. „Jde o vjezdový systém, více se k tomu nevyjádřím, nemám svolení,“ řekl pouze.

Vjezdový systém

Smlouvu na „Vybudování automatického vjezdového systému“ za Nemocnici Na Bulovce podepsala tehdejší ředitelka Andrea Vrbovská, kterou policisté společně s Horáčkem letos v červnu obvinili kvůli další zakázce týkající se úklidu.

Z věstníku veřejných zakázek vyplývá, že výběrové řízení měla na starost tehdejší náměstkyně Bulovky Marie Nushiová, která krátce po začátku policejní akce skončila. Policie ji ale neobvinila.

Nemocnice nyní obvinění současných či bývalých zaměstnanců nepotvrdila. „V tuto chvíli nemáme k dispozici žádný oficiální dokument, který by potvrzoval rozšíření obvinění o další osoby zaměstnané v Nemocnici Na Bulovce,“ sdělil ve středu odpoledne serveru iROZHLAS.cz mluvčí zdravotnického zařízení Filip Řepa. 

K závěru o možných manipulacích při výběrovém řízení na vjezdový systém a pravděpodobném předražení dospělo už dříve ministerstvo zdravotnictví. Jeho šéf Adam Vojtěch (za ANO) nechal hospodaření Bulovky zkontrolovat zkraje roku, tedy ještě před vypuknutím kriminální kauzy. Na základě závěrů auditu pak Vrbovskou odvolal „pro ztrátu důvěry“.

Ostře sledovaná kontrola Bulovky. ‚Zjištění ukazují na cílenou manipulaci zakázek,‘ říká ministr Vojtěch

Číst článek

Audit ministerstva

Protokol z auditu, který získal server iROZHLAS.cz, v pasáži týkající se zakázky na vjezdový systém doslova uvádí: „Výše popsaná kontrolní zjištění jsou indiciemi o ‚bid riggingu‘ - dohodě uzavírané mezi účastníky výběrového řízení v úmyslu ovlivnit výsledek výběrového řízení ve prospěch dosažení předem dohodnutého cíle.“

O vybudování moderního vjezdového systému na Bulovce se ucházely tři společnosti. První chráněná dílna nabídla cenu 2 949 281 korun bez DPH, která nebyla nejnižší. Avšak vzhledem k tomu, že oficiálně zaměstnává osoby se zdravotním postižením, jí nemocnice odečetla 15 procent. Horáčkova společnost se tak dostala na cenu 2 505 793 korun a nakonec vyhrála.

Nemocnice ovšem zaplatila plnou sumu 2 947 992 korun bez DPH. Ministerský audit navíc upozorňuje, že částka nabídnutá První chráněnou dílnou se podezřele těsně přiblížila předpokládané hodnotě zakázky, kterou Bulovka odhadla na 2,95 milionu korun.

Systém dodala jiná firma

Horáčkova společnost systém navíc nedodávala. „Byla pouze mezičlánkem podílejícím se na plnění veřejné zakázky z deseti procent, který zprostředkovala dodávku automatického závorového systému, což mělo vliv na výslednou cenu – nehospodárnost a neefektivnost,“ upozorňují kontroloři.

Téměř celou dodávku systému a jeho servis totiž v roli subdodavatele zajistila firma Green Center, s. r. o., která se na závorové a parkovací systémy specializuje. Do totožných výběrových řízení se přitom běžně hlásí přímo, bez prostředníka.

Někdo má vyšší kartu, varovala Vrbovská lobbistu Horáčka. ‚Tendr zmanipuloval za jejími zády,‘ píše policie

Číst článek

„Uzavírala smlouvy na závorové a parkovací systémy například s Thomayerovou nemocnicí, Institutem klinické a experimentální medicíny, Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady nebo Nemocnicí Na Homolce. Vše bez prostředníka, mezičlánku,“ vypočítává audit.  

Jeden z jednatelů Green Center Tomáš Zdobnický podle svých slov netuší, proč se jeho společnost o zakázku raději neucházela sama. „Já o tom opravdu nic nevím, mám na starosti technickou stránku věci, ale co se týče obchodních věcí, to jsem neřešil,“ řekl serveru iROZHLAS.cz.

‚Nesmím nic říct‘

Dotaz, zda Green Center nebo jejího zaměstnance policie obvinila, ponechal Zdobnický bez odpovědi: „Nesmím vám nic říct, něco jsme podepisovali, že nebudeme dávat žádné informace.“     

Na stejné otázky neodpověděla ani První chráněná dílna. „Pošlu vám kontakt na někoho kompetentního,“ uvedla pouze žena, která zvedla telefon na čísle uvedeném na webových stránkách firmy. Za několik minut dorazila SMS, jejíž autor se nepředstavil: „K vaší otázce se společnost První chráněná dílna nechce vyjadřovat.“

Andrea Vrbovská a Tomáš Horáček na fotografii z kina, kterou exředitelka Nemocnice Na Bulovce zveřejnila na svém facebookovém profilu letos v lednu. | Zdroj: Facebook

Jezdily vozy od Horáčka

Horáčkově podniku se v Nemocnici Na Bulovce nápadně často dařilo. Od roku 2016 získal celkem 26 zakázek za 54 milionů korun. Týkaly se přitom služeb z naprosto odlišných oblastí. První chráněná dílna dodala například ultrazvuk, tonery do kopírek, obnovila přístrojové vybavení nebo vozový park sanitek. Bulovku také hlídá.

Auditoři ministerstva poukazují na to, že První chráněná dílna přitom postupovala stejně jako při zakázce na vjezdový systém: fungovala jako pouhý zprostředkovatel a na práci využívala subdodavatele. Nemocnice tak podle auditorů ve výsledku platila zbytečně více.

Aktéři kauzy Bulovka jezdili ‚luxusními vozy‘. Od podnikatele Horáčka podle policie dostali i mobil

Číst článek

Policie je přesvědčena, že se tak dělo kvůli enormnímu vlivu Horáčka na Vrbovskou. Podle detektivů si lobbista tehdejší šéfku Bulovky a její náměstkyni Nushiovou zavazoval například luxusními vozy značky BMW, kterými bezplatně jezdili. S Vrbovskou měl podle policie i přátelský vztah, na svém facebookovém profilu například zveřejnila společnou fotografii z kina.  

Horáček díky tomu podle informací z obvinění enormně vydělával. U zakázky na úklid Bulovky například žádal o úplatek 7,2 milionu korun. Kromě něj a Vrbovské kvůli tomu v červnu policisté obvinili také Vrbovské nástupce v čele Bulovky Františka Nováka.

Korupční případ však zasáhl také pražskou Nemocnici Na Františku, kde Horáček údajně žádal o úplatek pět milionů korun při zakázce na stravování. Společně s ním kriminalisté stíhají také dnes již bývalého šéfa nemocnice Roberta Zelenáka, lékaře Martina Stříteského nebo manažera Antonína Tvrdoně.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme