České úřady žádaly Švýcary o pomoc kvůli premiéru Babišovi. Chtěly bankovní podklady

České úřady zažádaly v dubnu 2018 o spolupráci Vrchní státní zastupitelství v kantonu Curych ve věci premiéra Andreje Babiše. Konkrétně šlo o zajištění bankovních podkladů. Serveru iROZHLAS.cz to sdělil mluvčí curyšského zastupitelství.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České úřady žádaly ve věci premiéra Andreje Babiše o pomoc své švýcarské kolegy | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V návaznosti na Váš dotaz mohu po konzultaci s příslušným státním zástupcem potvrdit, že české úřady zaslaly žádost o právní pomoc ve věci Andreje Babiše (ročník 1954) Státnímu zastupitelství III kantonu Curych, která se od dubna 2018 zpracovává,“ napsal zastupující tiskový mluvčí Christian Philipp.

České úřady po švýcarských kolezích chtěly informace z banky. Jde o zajištění bankovních podkladů,“ dodal Philipp. V německém originále emailu je použito slovo Bankunterlagen. Není ovšem zřejmé, co přesně mají švýcarské úřady na mysli a zda české úřady chtěly informace o existujících účtech nebo informaci, zda účty vůbec existují.

Email od Vrchního státního zastupitelství v Curychu. | Foto: Tereza Čemusová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vrchní státní zastupitelství kantonu Curych neuvedlo, z jakého důvodu české úřady informaci o bankovních podkladech chtěly. Premiér je nicméně obviněn z možného dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo.

Městské státní zastupitelství v Praze, které má tuto kauzu na starost, nechtělo informaci komentovat. „K úkonům týkajícím se probíhajícího vyšetřování se nebudeme vyjadřovat. Vyšetřování je neveřejnou fází trestního řízení a v jeho průběhu nelze zveřejňovat informace týkající se konkrétních úkonů,“ napsal v SMS serveru iROZHLAS.cz mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala.

10 důkazů kauzy Čapí hnízdo: Babišovy e-maily, dohled na staveništi, report banky i platba za akcie

Číst článek

O reakci požádala redakce také samotného premiéra Babiše. Ten zatím na zaslané dotazy nereagoval.

Údajný únos Babišova syna

Redakce se na Vrchní státní zastupitelství v Curychu původně obrátila kvůli synovi premiéra Babiše. Česká policie totiž momentálně vyšetřuje podezření ze zavlečení Babiše mladšího na Krym.

Ten totiž na tajně pořízené nahrávce, kterou uveřejnil v reportáži server Seznam Zprávy, tvrdí, že byl unesen na Krym manželem své psychiatričky právě kvůli vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. 

Andrej Babiš mladší je v ní totiž spolu se svým otcem premiérem Andrejem Babišem, svoji sestrou Adrianou Bobekovou, Babišovou manželkou Monikou a jejím bratrem Martinem Herodesem obviněn z možného podvodu.

Opozice žádá demisi

Část opozice kvůli aktuálním zjištěním v případu požaduje demisi vlády, šéf kabinetu to však opakovaně odmítl. O možném pádu kabinetu se tak definitivně rozhodně příští pátek, kdy budou poslanci na mimořádném jednání sněmovny hlasovat o vyslovení nedůvěry. Prezident Miloš Zeman však už avizoval, že Babiše případně pověří sestavením vlády znovu.

Policie má proti premiérovi řadu důkazů – především zprávu banky, ekonomický posudek, e-mailovou komunikaci a svědectví lidí, kteří asistovali při stavbě komplexu. Psali jsme o nich zde.

Premiér Babiš tvrzení svého syna o únosu na Krym odmítá a přičítá jej psychické nemoci, kterou podle něj Babiš mladší trpí. V sobotu ráno za ním odletěl do Švýcarska, kde syn žije se svojí matkou.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme