Kauza Čapí hnízdo? Může to být jen špína a předvolební boj, říká Vondráček z ANO

„Trestní oznámení se u nás dnes dá vyrobit na kdekoho, buďme proto opatrní,“ říká místopředseda sněmovny za ANO a člen předsednictva hnutí Radek Vondráček. V rozhovoru pro iROZHLAS.cz vedle toho komentuje aktuální náladu uvnitř hnutí a zpochybňuje práci policejních vyšetřovatelů v kauze Čapí hnízdo.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci Radek Vondráček a Jaroslav Faltýnek z hnutí ANO během tiskové konference ve sněmovně | Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Řešíte se spolustraníky, zda by měl být Andrej Babiš po volbách nadále kandidátem hnutí ANO na premiéra?
To je ještě moc daleko. Nevím o tom, že by se to v rámci hnutí řešilo, a myslím, že to nyní neřeší ani Andrej Babiš.

Stojíme za Babišem, načasování kauzy Čapí hnízdo je podezřelé, zní z vedení hnutí ANO

Číst článek

Plánujete interní diskusi ke kauze Čapí hnízdo?
Ne. Teď momentálně všichni čekáme na mandátový a imunitní výbor. Předpokládám, že pan Babiš a pan Faltýnek budou mít šanci se podívat, co je jim kladeno za vinu. Zatím si to čteme pouze na iROZHLAS.cz nebo v Právu. Opravdu bych chtěl vidět černé na bílém, zda to, co vychází v novinách, je opravdu pravda. Jestliže ano, tak jsou to vážné věci.

Mělo by se to podle vás tedy řešit?
Ano. Nevěřím ale ani na vteřinu tomu, že by se s tím policie nebo státní zástupci dokázali vypořádat do voleb. To dopadne jako vždycky. Může se to šetřit celá dlouhá léta a výsledek nikde.

Měla by se tedy ctít presumpce neviny, jak připomíná například Hrad, a Andrej Babiš se tedy měl ucházet po volbách o premiérský post?
Presumpce neviny se v této zemi ctí, alespoň doufám. Ta otázka zní jinak, je to totiž o povaze trestního stíhání. Co je tedy vlastně důvodem trestního stíhání? Co zatím opravdu je?

Předvolební boj o hlasy voličů?

Takže to považujete – stejně jako váš předseda – za účelovou kauzu?
Teď jsem se dozvěděl, že pan poslanec (Jaroslav) Borka z komunistické strany jde do voleb jako lídr (v Karlovarském kraji, stíhaný je v kauze ROP Severozápad – pozn. red.). Je přitom možné, že do voleb bude očištěný.

Stává se trendem, že policejní šetření obviněné devalvuje. Je to systémová chyba. Na kdekoho u nás se dá vyrobit trestní oznámení. A kdybychom připustili, že to znamená absolutní diskvalifikaci v politice, tak to znamená obrovskou moc moci výkonné a my se tím jako politici musíme zabývat. Andrej Babiš je samozřejmě nejvíc vidět, ale není to problém jenom jeho.

Poslanci přerušili jednání o vydání Babiše s Faltýnkem policii. Chtějí celý spis a pozvou si detektiva

Číst článek

Budete tedy hlasovat proti vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání?
To v tuto chvíli nejsem schopný říct. Mluvíme navíc o dvou měsících. Po zkušenosti s poslanci Borkou a (Josefem) Novotným (ČSSD) (ten je rovněž stíhán v kauze ROP Severozápad – pozn. red.), kteří byli vydáni sněmovnou a pak trvalo ještě více než měsíc, než je policie obvinila. Tak nevím, jestli to není jen špína a předvolební boj bez toho, aby to mělo nějaký reálný dopad.

Policie může argumentovat tím, že má svůj cyklus, že to prostě přišlo na řadu. Já zas můžu argumentovat tím, že ten cyklus je podezřelý, protože sám pan vyšetřovatel rok a půl neudělal nic. Ještě si žádal o prodloužení a zrovna teď to strašně spěchá. A když si to spočítáte, tak je skoro nereálné, aby se do voleb něco udělalo. A po volbách se bude žádat znovu.

Racionální diskuse nad postupem police, co to všechno znamená a jestli je to opravdu náhoda, ta mi tady chybí. Naši protivníci říkají, že je to v pořádku. Já ale říkám 'buďte opatrní ve svých názorech, může se to stát i nám'.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme