Kauza Čapí hnízdo: ministerstvo financí dostalo zprávu OLAF, její zveřejnění posoudí

Závěrečná zpráva z vyšetřování kauzy Čapího hnízda evropským úřadem pro boj proti podvodům OLAF dorazila na ministerstvo financí. Informoval o tom mluvčí resortu Michal Žurovec. Kvůli padesátimilionové dotaci na farmu bylo obviněno 11 lidí, mezi nimi premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Policie po volbách znovu požádala o vydání obou politiků k trestnímu stíhání, Sněmovna o žádosti dosud nerozhodla.

Praha (Aktualizováno: 18:12 27. 12. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farma Čapí hnízdo | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Ministerstvo už tuto zprávu, její závěry a doporučení předalo dál – ministerstvu pro místní rozvoj nebo vedoucím operačního programu ROP střední Čechy. A kvůli tomu, že případ vyšetřuje policie, také Nejvyššímu státnímu zastupitelství. Ministerstvo financí teď ve spolupráci s českými úřady a Evropskou komisí bude zprávu posuzovat.

Evropská komise vyzvala Česko, aby vyjmulo výdaje na Čapí hnízdo z programu ROP

Číst článek

„Ministerstvo financí se bude zprávou OLAF rozhodně zabývat. Také posoudí, zda a jakým způsobem je možné tuto zprávu zveřejnit,“ řekl Radiožurnálu mluvčí resortu Michal Žurovec.

Kvůli možnému dotačnímu podvodu při stavbě farmy žádá policie znovu o vydání premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše k trestnímu stíhání.

Evropský úřad proti podvodům OLAF uzavřel své vyšetřování okolo dotací pro farmu Čapí hnízdo před Vánoci. Radiožurnálu to potvrdila tisková mluvčí úřadu Silvana Enculescu. Výsledky podle ní byly postoupeny příslušným orgánům v Česku a Evropské komisi, což potvrdil i mluvčí komise Johannes Bahrke.

„Můžeme potvrdit, že jsme obdrželi doporučení OLAF týkající se případu Čapí hnízdo. Budeme se jím zabývat. Byli jsme informováni, že české úřady se již rozhodly čerpat výdaje na projekt z programu financovaného EU," napsal Radiožurnálu.

Evropská komise už ale vyzvala Česko, aby výdaje na projekt Čapí hnízdo vyjmulo z Regionálního operačního programu střední Čechy. Ministerstvo financí o tom zatím nerozhodlo.

Do doby, než budou šetření OLAF a české policie uzavřena, není podle ministerstva zřejmé, zda jsou výdaje projektu způsobilé pro proplacení ze strany Evropské komise, nebo nikoli. Podle serveru Neovlivní.cz by vyjmutí Čapího hnízda z ROP znamenalo, že padesátimilionová dotace na projekt bude zaplacena z českého rozpočtu.

lej, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme