Státní zástupce v kauze Čapí hnízdo nepochybil, případ se ale vleče, říká Bradáčová

Vrchní státní zastupitelství neodhalilo žádné významné pochybení v prošetřování možného dotačního podvodu u farmy Čapí hnízdo. Informovala o tom v pátek šéfka pražských vrchních žalobců Lenka Bradáčová. Zároveň ale připustila, že délka dosavadního řízení je jen hraničně akceptovatelná. Kauza se týká šéfa ANO, bývalého ministra financí Andreje Babiše.

Praha / Olbramovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čapí hnízdo | Foto: Filip Jandourek

„Policejní orgán Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy a dozorový státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze se zabývají možnou trestněprávní odpovědností komplexně a v celé šíři, přičemž v jejich činnosti nebylo zjištěno významné pochybení," uvedla v prohlášení šéfka pražských vrchních žalobců Lenka Bradáčová.

Šetření kolem Čapího hnízda uzavřeme ještě letos, tvrdí Evropský úřad pro boj proti podvodům

Číst článek

Podle ní jde nepochybně o věc komplikovanou a rozsáhlou. Postup řízení navíc zpomaluje „procesní neochota k součinnosti ze stran některých privátních subjektů".

Vrchní státní zastupitelství v tomto směru upozornilo dozorového státního zástupce na jeho povinnost aktivně uplatňovat „všechny zákonné procesní instituty" vůči subjektům, jejichž postoj může vést ke zbytečným průtahům v trestním řízení.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš čelí v souvislosti s Čapím hnízdem od sklonku roku 2015 trestnímu oznámení. Lhůta pro policejní rozhodnutí ve věci se několikrát prodlužovala. Kauzu dozoruje pražské městské státní zastupitelství, jehož práce se nyní dohledové vrchní státní zastupitelství zastalo.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová | Foto: Filip Jandourek

Čapí hnízdo patřilo do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnilo formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jeho majitele. Díky změně farma dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu.

Babiš loni v březnu na mimořádné schůzi sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

Dotace pro Čapí hnízdo šetří i Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF, který chce k závěru dospět do konce letošního roku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme