Rozhodnutí vrátit kauzu Čapí hnízdo k doplnění policii přezkoumá pražské vrchní státní zastupitelství

Vrchní státní zastupitelství přezkoumá postup dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha v kauze Čapí hnízdo. V pátek to uvedl Deník N, podle kterého přezkum souvisí s tím, že Šaroch předložil své rozhodnutí o tom, že případ vrátí k došetření policii, až na konci srpna, přitom měl informace, kvůli kterým kauzu vrátil, už od července.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šaroch v úterý rozhodl, že případ padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo vrátí policii k doplnění vyšetřování | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Šaroch v úterý rozhodl, že případ padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, v němž je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová), vrátí policii k doplnění vyšetřování. Důvodem jsou podle něj nové informace, které se objevily poté, co policie na konci května ukončila vyšetřování.

Státní zástupce vrátil kauzu Čapí hnízdo policii k doplnění vyšetřování. Důvodem jsou nové informace

Číst článek

Například Deník N následně uvedl, že policie má podle Šarochova pokynu vyslechnout premiérova syna Andreje Babiše mladšího a podle serveru Seznam Zprávy také bývalého manažera a člena širšího vedení farmy Čapí hnízdo, který se přihlásil žalobcům s tím, že u výslechů v letech 2017 a 2018 neřekl vyšetřovatelům úplnou pravdu a chce svou výpověď doplnit.

Mojmír Frček z pražského vrchního státního zastupitelství Deníku N řekl, že úřad si v rámci svých dohledových oprávnění od dozorového Městského státního zastupitelství v Praze vyžádal „předložení konkrétních doplňujících informací s tím, že po jejich vyhodnocení budou v případě potřeby přijata příslušná opatření“.

Na dotaz, zda se vrchní státní zastupitelství zaměří na to, zda Šaroch své rozhodování neprotahoval, Frček deníku odpověděl, že součástí zmíněného přezkumu bude i Šarochův aktuální procesní postup. Podle mluvčího pražského městského státního zastupitelství Aleše Cimbaly, kde Šaroch působí, je dohled nad případem prováděn dlouhodobě.

Andrej Babiš mladší řekl: Vytáhni telefon a toč, popisuje incident na mítinku ANO režisér Klusák

Číst článek

Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok.

Akcie vlastnily Babišovy děti a partnerka. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. Babiš holding v roce 2017 vložil do svých svěřenských fondů. Premiér dlouhodobě tvrdí, že je kauza účelová a uměle vykonstruovaná.

Nagyová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl. Vyšetřovatelé oba obviněné viní z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme