Kauza Čepro: Odsouzený Krejčíř neuspěl s ústavní stížností na postup české justice

Ústavní soud (ÚS) v půlce ledna odmítl stížnost odsouzeného Radovana Krejčíře proti postupu české justice v případu kolem tunelování státního podniku Čepro. Za přípravu vraždy celníka, pokus o podvod a padělání dostal Krejčíř trest 15 let vězení. Podnikateli, který si v Jihoafrické republice odpykává trest za jinou trestnou činnost, vadilo, že české soudy vynesly verdikt v jeho nepřítomnosti, píše server Lidovky.cz.

Tento článek je více než rok starý.

Brno/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu

Radovan Krejčíř neuspěl s ústavní stížností na postup soudů v kauze Čepro (archivní foto) | Foto: Zbyněk Pecák / CNC | Zdroj: Profimedia

Advokátka Karolína Babákova se podle něj v ústavní stížnosti domáhala zrušení verdiktů nižších soudů, které rozsudek v kauze Čepro vynesly v Krejčířově nepřítomnosti, píše server Lidovky.cz.

„Dosud platilo, že ve chvíli, kdy je člověk omezen na svobodě v jiném státě, s ním nemůže být nadále zacházeno jako s uprchlým,“ napsala advokátka serveru. Dodala, že její klient dával opakovaně najevo, že se chce u českých soudů osobně bránit, což mu nebylo umožněno. Mluvčí soudu nechtěla případ komentovat.

Milion dolarů na účtu byla půjčka, vrátil jsem ji v tašce hotově, vysvětloval u soudu bývalý šéf Čepra

Číst článek

O Krejčířově vydání z Jihoafrické republiky, kde si odpykává trest za obchody s drogami a pokus o vraždu, usiluje Česká republika od roku 2007. Podle Babákové měly české orgány vyčkat na dokončení vydávacího procesu a pokračovat v trestním řízení až po návratu obžalovaného do Česka. 

Krejčíř ale se stížností na postup české justice u Ústavního soudu neuspěl. „Ústavní soud posoudil obsah ústavní stížnosti a dospěl k závěru, že tato představuje zjevně neopodstatněný návrh,“ uvedl v usnesení podle Lidovek.cz předseda senátu Vojtěch Šimíček. 

Soudy podle Šimíčka náležitě vyložily, z jakých důvodů bylo možné konat hlavní líčení bez přítomnosti stěžovatele, tedy jako řízení proti uprchlému. „Stěžovatel věděl, že je proti němu vedeno trestní řízení, zjevně se vyhýbal trestnímu řízení v České republice pobytem v cizině a dával všemi dostupnými právně relevantními kroky najevo, že nechce být vydán do České republiky,“ uvedl podle serveru Ústavní soud.

Kauza Čepro

Čeští diplomaté prověřili podmínky Krejčířova vězení, na které si zločinec dlouhodobě stěžuje

Číst článek

Krejčíř byl v Česku souzen v případu kolem tunelování státního podniku Čepro jako uprchlý, a to za přípravu vraždy celníka, pokus o podvod a padělání. V Česku jeho dovolání již dříve zamítl Nejvyšší soud, neuspělo ani dalších pět odsouzených.

Bývalý obchodní ředitel Čepra Martin Pechan a někdejší Krejčířův správce Aleš Zagora dostali pětileté tresty. Další členové gangu Jaroslav Siuda, Tomáš Pavlíček a Ivo Hricik dostali podmínky.

Pechan a Krejčíř podle pravomocného verdiktu vytvořili fiktivní pohledávky firem Bena a Tukový průmysl Ostrava vůči Čepru zhruba za tři miliardy korun. Peníze pak v roce 2003 a 2004 vymáhali soudně.

Státní podnik se o nároku vůbec nedozvěděl. Jeden z členů Krejčířova gangu totiž přesvědčil úřednici Čepra, aby zatajila soudní obsílky. Soudy pak domnělý nárok firem uznaly a exekuce ve státním podniku se nekonala jen díky zásahu policie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme