Kauza Český dům: Karel Srba odstoupil

Kvůli chybám ve smlouvě o pronájmu Českého domu rezignoval generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba. Vzal tak na sebe odpovědnost za nesrovnalosti při pronájmu tohoto objektu českého ministerstva v centru Moskvy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontroverzní smlouvu o pronájmu Českého domu šetří policie. Na to, že pro náš stát není výhodná a navíc porušuje i mezinárodní úmluvy a ruské zákony, už dříve ministerstvo zahraničí upozornil náš velvyslanec v Moskvě Jaroslav Bašta. Ministr však jeho varování ignoroval.

Srbovu rezignaci Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu v pořadu K věci potvrdil první náměstek ministra zahraničí Pavel Telička, kterého Jan Kavan pověřil dohledem nad vyšetřením této kauzy.

Ministr Kavan, podle kterého je celá záležitost silně mediálně nadsazena, Srbův krok vysoce ocenil. Sekretář podle něj odstoupil proto, že ministrovi způsobil značné politické a mediální problémy, nikoli proto, že by třeba porušil zákon nebo zavinil nějaké škody. Kavan proto soudí, že Karel Srba zvedl laťku pro české státní úředníky nezvykle vysoko.

Smlouvu o pronájmu prověřuje Služba pro odhalování korupce a závažné hospodářské trestné činnosti. Firma Hotel Český dům podle informací tisku není v Rusku vůbec registrována. Údajně může používat účet našeho velvyslanectví a využívá dalších výsad, které jsou určeny výhradně pro diplomatické mise. Ministr Jan Kavan vyvození osobní odpovědnosti za uzavření této smlouvy opakovaně odmítl.

Ani po rezignaci generálního sekretáře Srby nepovažují opoziční poslanci ze zahraničního výboru případ Český dům za uzavřený. Pavel Tollner z KDU-ČSL se domnívá, že na funkci by měl rezignovat i sám ministr Jan Kavan. Většina členů sněmovního zahraničního výboru ale hodlá s hodnocením celé záležitosti vyčkat až do doby, kdy od ministra obdrží požadované informace o fungování Českého domu.

Milan Kopp, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme