Kauza Chambon: policie obvinila z podvodu čtyři lidi, mezi nimi i přítele lobbisty Janouška

Policie obvinila z podvodu čtyři lidi, a to v souvislosti s podnikáním dnes již neexistující společnosti Chambon. V té měl podíl i lobbista Roman Janoušek. Obvinění se týká nesrovnalostí v úhradách za krevní testy v letech 2009 a 2010. Laboratoř zajišťovala genetické krevní testy pacientů pro řadu nemocnic. Detektivové škodu vyčíslili na 39 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„V souvislosti s touto obchodní společností došlo k zahájení trestního stíhání čtyř fyzických osob. Je jim kladeno za vinu spáchání zvlášť závažného zločinu podvodu. A dvěma osobám i zločin neoprávněné podnikání,“ potvrdil Radiožurnálu náměstek Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Pavel Komár.

Zároveň dodal, že si obvinění údajně přišli na 103 milionů korun. Mezi čtveřicí jsou podnikatelé Luboš Pašek a Petr Ullrich. Pašek byl blízkým spolupracovníkem lobbisty Romana Janouška, který také stál u zrodu laboratoří Chambon. Sám Janoušek ale stíhán není.

Ullrich se k obvinění zatím nevyjádřil. Pašek pak s obviněním nesouhlasí. „Pochopitelně jsme podali podrobně odůvodněnou stížnost,“ sdělil jeho advokát Prokop Beneš.

„Konečné rozhodnutí v této věci bude záviset na posouzení vysoce odborné otázky, jak zařazovat zdravotnické výkony podle sazebníků. Výsledek řízení by měl zodpovědět, zda spor mezi pojišťovnou a zdravotnickým zařízením o vyúčtování zdravotnických výkonů má být řešen trestně-právní cestou. Podle mě ne,“ domnívá se Beneš.

Případ firmy Chambon

Potíže Chambonu spočívají údajně v tom, že jeho laboratoř za krevní testy pro nemocnice získávala v letech 2009 až 2010 neoprávněně velké úhrady od pojišťoven.

Policie se zaměřila na soukromou laboratoř při rozsáhlé razii v roce 2013, která skončila až pádem vlády premiéra Petra Nečase. Paškovi tehdy policie zabavila peníze a zlato za desítky milionů.

Žalobce Komár na otázku, zda zlato souvisí s případem Chambon, reagoval stručně: „Bez komentáře.“ Obviněným hrozí dva až deset let vězení.

Markéta Chaloupská, Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru