Kauza Chambon: policie obvinila z podvodu čtyři lidi, mezi nimi i přítele lobbisty Janouška

Policie obvinila z podvodu čtyři lidi, a to v souvislosti s podnikáním dnes již neexistující společnosti Chambon. V té měl podíl i lobbista Roman Janoušek. Obvinění se týká nesrovnalostí v úhradách za krevní testy v letech 2009 a 2010. Laboratoř zajišťovala genetické krevní testy pacientů pro řadu nemocnic. Detektivové škodu vyčíslili na 39 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„V souvislosti s touto obchodní společností došlo k zahájení trestního stíhání čtyř fyzických osob. Je jim kladeno za vinu spáchání zvlášť závažného zločinu podvodu. A dvěma osobám i zločin neoprávněné podnikání,“ potvrdil Radiožurnálu náměstek Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Pavel Komár.

Zároveň dodal, že si obvinění údajně přišli na 103 milionů korun. Mezi čtveřicí jsou podnikatelé Luboš Pašek a Petr Ullrich. Pašek byl blízkým spolupracovníkem lobbisty Romana Janouška, který také stál u zrodu laboratoří Chambon. Sám Janoušek ale stíhán není.

Ullrich se k obvinění zatím nevyjádřil. Pašek pak s obviněním nesouhlasí. „Pochopitelně jsme podali podrobně odůvodněnou stížnost,“ sdělil jeho advokát Prokop Beneš.

„Konečné rozhodnutí v této věci bude záviset na posouzení vysoce odborné otázky, jak zařazovat zdravotnické výkony podle sazebníků. Výsledek řízení by měl zodpovědět, zda spor mezi pojišťovnou a zdravotnickým zařízením o vyúčtování zdravotnických výkonů má být řešen trestně-právní cestou. Podle mě ne,“ domnívá se Beneš.

Případ firmy Chambon

Potíže Chambonu spočívají údajně v tom, že jeho laboratoř za krevní testy pro nemocnice získávala v letech 2009 až 2010 neoprávněně velké úhrady od pojišťoven.

Policie se zaměřila na soukromou laboratoř při rozsáhlé razii v roce 2013, která skončila až pádem vlády premiéra Petra Nečase. Paškovi tehdy policie zabavila peníze a zlato za desítky milionů.

Žalobce Komár na otázku, zda zlato souvisí s případem Chambon, reagoval stručně: „Bez komentáře.“ Obviněným hrozí dva až deset let vězení.

Markéta Chaloupská, Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme