Končí vyšetřování kauzy Chambon s obviněným Janouškem. Jeho známý Pašek chce stíhání zastavit

  • Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu končí vyšetřování případu kolem krevní laboratoře Chambon, ve kterém stíhají lobbistu Romana Janouška a další čtyři lidi.
  • Podle informací Radiožurnálu poslali stíhaným vyrozumění, aby se přišli seznámit se spisem. Poté rozhodnou, zda budou chtít lobbistu poslat k soudu nebo stíhání zruší.
  • Policie se na laboratoř zaměřila při rozsáhlé razii v roce 2013, která skončila pádem vlády premiéra Petra Nečase.
  • Známému Janouška Luboši Paškovi tehdy policisté zabavili peníze a zlato za desítky milionů. To mu dodnes nevrátili právě kvůli stíhání v této kauze.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Luboš Pašek

Luboš Pašek | Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Probíhá seznamování se spisem. To znamená, že je obhajobě zpřístupněn spis včetně všech důkazů a máme právo podat návrhy na doplnění vyšetřování,“ řekl Radiožurnálu advokát Paška Prokop Beneš.

Neopodstatněná stížnost. Ústavní soud zamítl Janouškovu výtku proti zajištění peněz i zlata

Číst článek

Detektivové obvinili podnikatele kvůli Chambonu ve dvou vlnách během roku 2017. Hned zkraje roku si vyslechli obvinění z podvodu Luboš Pašek a další tři lidé. Policie je viní z toho, že společnost v letech 2009 až 2010 získávala neoprávněně velké úhrady od pojišťoven za krevní testy.

Ty inkasovala i přesto, že neměla žádné reference v oboru a na příslušná laboratorní vyšetření prý neměla ani potřebné vybavení. Škodu vyčíslila policie na 39 milionů korun. Konečné číslo v této větvi kauzy však bude zřejmě ještě vyšší.

„Finální úkony směřovaly k přesnému vyčíslení škody. Já zatím nechci zabíhat do větších podrobností, nicméně existuje velice důvodný předpoklad, že škoda bude vyšší, než když bylo zahajováno trestní stíhání,“ říká Alexandr Dadam z ostravské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. V jaké fázi vyšetřování je, nechtěl komentovat.

Druhá vlna obvinění přišla o tři měsíce později, v březnu 2017. Tentokrát v „policejní síti“ uvízl i Roman Janoušek, který stál u zrodu Chambonu a ve firmě měl podíl. Kriminalisté ho neobvinili přímo z účasti na podvodu, ale praní špinavých peněz, protože dostával ze Chambonu pravidelné platby. A podle policie věděl, že pocházejí z trestného činu. On a jeho čtyři spolupachatelé se podle vyšetřovatelů legalizací nelegálních peněz obohatili o 176 milionů korun.

Lobbista Janoušek neuspěl s další žádostí o prominutí zbytku trestu. Soud ji opět zamítl

Číst článek

„Je mu kladeno za vinu, že tím, že dostával plat jako každý zaměstnanec, tak legalizoval výnos z trestné činnosti. To je skutečně revoluční a ojedinělá právní konstrukce,“ řekl k tomu tehdy Janouškův advokát Lukáš Trojan. Aktuální vývoj komentovat nechtěl.

Pašek chce zastavení stíhání

Janouškův spolupracovník Pašek už avizoval, že podá návrh na zastavení trestního stíhání. „Tam vůbec žádná škoda nevznikla a veškerá odborná péče byla klientům jednotlivých pojišťoven poskytnuta,“ říká jeho advokát Prokop Beneš.

Pašek se v minulosti několikrát snažil získat zpět zlato a peníze, které mu policie zabavila během známé razie, do níž policie nasadila čtyři stovky lidí. Po ní skončili ve vazbě tři poslanci ODS, a pak také někdejší šéfka kabinetu předsedy vlády Petra Nečase – Jana Nagyová, dnes Nečasová. O zabavených cihlách zlata a milionech hotovosti mluvil na tiskové konferenci v souvislosti „se zátahem proti kmotrům“ i tehdejší šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta. 

Pašek ale dodnes neuspěl a zlato i peníze jsou od roku 2013 v rukou policie. Dodnes mu téměř nic nevrátili právě kvůli stíhání v této kauze.

Lobbista Janoušek je v současné době na svobodě. V minulosti byl sice odsouzen za to, že způsobil v opilosti dopravní nehodu, trest má nyní přerušený kvůli zdravotnímu stavu.

Markéta Chaloupská, Jakub Troníček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme