‚Může tu být pochybnost.‘ Ústecký soud prověří průtahy v letité kauze Čistič

Šéf Krajského soudu v Ústí nad Labem Luboš Dörfl prověří, z jakého důvodu stále nepadl verdikt v kauze údajných podvodů s naftou za 360 milionů korun. Jak upozornil nedávno Radiožurnál, případ patří mezi nejdelší v Česku. Policie skupinu 17 lidí obvinila už před třinácti lety, případ je ale stále u prvoinstančního soudu.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Případ má od počátku na stole soudkyně Jana Kurešová.

Případ má od počátku na stole soudkyně Jana Kurešová. | Foto: Markéta Chaloupská | Zdroj: Český rozhlas

„Ve spise jsme našli dvě období, ze kterých nám zatím nevyplývá, že by soudkyně aktivně konala a může tu být pochybnost, zda se nedopustila průtahů. A to je věc, kterou teď podrobíme dalšímu šetření. Je třeba zjistit důvody, které k tomu vedly,“ řekl Radiožurnálu Dörfl.

‚Možná se všichni ani nedočkáme konce.‘ Kauza Čistič se vleče 13 let a je stále u prvoinstančního soudu

Číst článek

Kauzu má od počátku, tedy od roku 2010, na starosti soudkyně Jana Kurešová. Žádný verdikt ale zatím nepadl. Během zdlouhavého procesu ale už zemřeli dva advokáti a většině obžalovaných je kolem sedmdesáti.

„Můžeme zjistit, že jsou průtahy objektivního charakteru anebo zjistíme, že soudce nemá optimální výkonost a že jsou průtahy subjektivně zaviněné, že jde o liknavost, což tedy může vést až ke kárnému provinění,“ vysvětluje dosavadní šéf ústecké justice Dörfl, který bude od nového roku šéfem pražského vrchního soudu.  

Výsledky prověrky mají být na konci října. Soudkyně Kurešová odmítá, že by postupovala liknavě. Případ podle ní provázejí neočekávané události a spis je velmi rozsáhlý.

„O prověrce vím, spis jsem předávala. Ale zatím se mnou nikdo nehovořil. Ale platí, co jsem říkala, spis je velmi obsáhlý, přišli jsme o jednoho přísedícího, který musel být nahrazen, a obžalovaní trvali na projednání od počátku. Pak došlo k tomu, že jsme měli dlouho nemocného obhájce. Pak někteří z obhájců zemřeli…,“ vypočítává Kurešová.

Faktem ale je, že soudkyně mezi roky 2017 a 2019 nenařídila rok a půl jednání. Důvodem je prý to, že vážně onemocněla znalkyně.

Postihy za průtahy

Průtahy jsou nejčastějším proviněním, kvůli kterému se soudci dostávají před Nejvyšší správní soud. Kárný senát jim za to může uložit důtku, případně jim snížit plat až o 30 procent na dva roky. Krajním řešením je odvolání z funkce soudce, které znamená pro dotyčného konec působení v justici. „Z počtu podaných kárných návrhů na soudce byla v minulosti zhruba polovina podána z důvodu průtahů,“ potvrzuje mluvčí soudu Sylva Dostálová. O talár minulosti takto přišel třeba liberecký soudce Vladimír Maxa, a to za průtahy ve stovce spisů. V minulosti ho kárný senát potrestal dvakrát, a to snížením platu. Maxa už v minulosti potíže přiznal a sliboval nápravu.

„Byla v podstatě rok v pracovní neschopnosti a my jsme potřebovali provést důkaz. A nebylo možné nechat vypracovat nový znalecký posudek, protože tam bylo zpracováno velké množství daňových dokladů. Dále pak obhajoba nesouhlasila se znaleckým posudkem a vypracovávala oponentní posudek,“ tvrdí Kurešová.  

Změkčovač epoxidových pryskyřic

Další jednání je naplánované na listopad. Soudkyně slibuje, že verdikt by mohl být znám už za dva měsíce. To ale nemusí být konec případu. Pokud státní zástupce nebo někdo z obžalovaných nebude souhlasit s verdiktem a odvolá se, soud se potáhne další roky.

„Možná se ani všichni nedočkáme konce tohoto procesu,“ říká s nadsázkou advokát jednoho z obžalovaných Vladimír Řičica. Naráží přitom na to, že už dva advokáti během procesu zemřeli.

Jeho klientovi Jiřímu Uhlířovi je aktuálně 72.  Když ho policie obvinila, bylo mu 59 let. A stále neví, jestli nakonec skončí ve vězení. Hrozí mu až deset let za mřížemi.

„Je to nepochopitelné. Já nechápu, jak se taková věc může protáhnout,“ říká Uhlíř.

Obžaloba se snaží skupině dokázat, že se chtěla vyhnout zaplacení spotřební daně tím, že naftu označovali jako „změkčovač epoxidových pryskyřic“. Celníci případ vedli pod krycím názvem Čistič.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme