Kauza Diag Human stála resort kultury zatím 1,2 milionu i dobré renomé

Od letošního jara ministerstvo kultury nedovoluje vyvážet umělecká díla na světové výstavy. Obává se, že by je některý soud zabavil kvůli exekučním nárokům firmy Diag Human. Resort kultury tak během půl roku přišel o skoro 1,2 milionu korun, navíc bude muset některá významná muzea přesvědčovat, aby do Česka ještě vůbec nějaké umění půjčila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto.

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Ministerstvo kultury uvádí, že mimo finančních ztrát došlo také k poškození dobrého jména Česka, které zatím bez problémů své umění do světa vyváželo.

„Co se týká finančního vyjádření ztrát, tak se pohybujeme těsně pod hladinou 1,2 milionu korun. Ale aniž bych chtěl tu částku jakkoliv bagatelizovat, tak pochopitelně ty škody jsou daleko větší v té umělecké rovině,“ říká mluvčí ministerstva kultury Stanislav Brunclík. Do této částky nejsou započteny náklady zahraničních partnerských institucí.

ČTĚTE TAKÉ: Z Rakouska se vrátila 3 umělecká díla, zabavená kvůli kauze Diag Human

Až 1149 uměleckých děl patřící Českému státu mělo být letos zapůjčeno na velké světové výstavy. Kvůli zákazu vývozu obrazů i soch tak utrpělo 58 mezinárodních projektů. Bez našich sbírkových předmětů se musela obejít Tate Modern nebo Victoria&Albert Museum v Londýně, Museum of Fine Arts v Houstonu nebo Établissement public du Musée d´Orsay v Paříži. Některé výstavy byly bez českých zápůjček dokonce zrušeny.

„Dosavadní zkušenosti jsou takové, že se setkáváme spíše s pochopením. Jsou samozřejmě i výjimky. Nedá se nic dělat. Musíme toto velmi nepříjemné období nějakým způsobem přečkat a pak se budeme pokoušet tu dosavadní úspěšnou spolupráci navazovat znovu,“ pokračuje Brunclík.

Ministerstvo kultury nedovoluje vyvážet díla, která spravuje prostřednictvím svých příspěvkových organizací. Umění, které patří městům i jiným organizacím, vyvážet povoluje s tím, že je na možné riziko zabavení ale upozorňuje.

Do Česka dnes se
vrátila trojice uměleckých děl, zabavených ve Vídni kvůli kauze Diag Human.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme