Valachová podá demisi. 'Nechci být trapnou záminkou Babišovi,' zdůvodnila svůj konec

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) se rozhodla podat demisi kvůli kauze dotací na jejím ministerstvu, informovala na svém twitteru. Demisi chce podat k 31. květnu. „Nechci být záminkou pro pana Babiše,“ řekla pro Českou televizi

Praha (Aktualizováno: 18:05 9. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Valachová | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Chci podpořit politickou kulturu, tak jak ji prosazuje sociální demokracie, proto rezignuji na funkci ministryně školství," napsala na svém twitterovém účtu.

Tvrdí, že nechce poskytovat ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO) záminku, aby mohl "ostřelovat" ČSSD. Valachová oznámila své rozhodnutí asi hodinu a půl po tiskové konferenci, na níž však o svém odchodu nemluvila. Naopak, obhajovala svůj postup v kauze fotbalových dotací, kterou aktuálně vyšetřuje policie.

Odpoledne přitom na tiskové konferenci o dalším financování sportu oznámila, že neodstoupí, že se nezříká své politické odpovědnosti a vyčká, zda ji bude schopna obhájit. Poté ale mluvila o okolnostech s premiérem a předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Rezignaci mu nabídla sama. „Moje osobní rozhodnutí je nezvratné," řekla novinářům Valachová.

Na tiskové konferenci řekla, že situace pro ni je velmi vážná. „Důležité je říci, že letos ještě nebyla směrem ke sportovním svazům vyplacena ani koruna. To není záležitost konání policie, ale stalo se tak v důsledku následujících mých dvou kroků," zahájila ministryně tiskovou konferenci.

Proč tak náhle otočila, Valachová přesně nevysvětlila. Jen uvedla, že ji k tomu přesvědčily prvotní reakce na její tiskovou konferenci.

Valachová podá rezignaci k 31. květnu, tedy v den, kdy má Senát projednávat kariérní řád. Nechce, aby kvůli vyvození její politické odpovědnosti utrpělo školství. Doufá, že ještě kariérní řád prosadí.

Prezident Miloš Zeman se s ní údajně sejde po návratu z Číny, informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) poděkoval Valachové za odpovědné rozhodnutí, které je v zájmu slušné politické kultury. Zatím nechce komentovat, kdo ji nahradí. Sobotka její krok ocenil. „Měla odvahu přijmout politickou odpovědnost za problémy, ke kterým došlo v rámci dotačního programu," řekl.

Vládní krize pokračuje: Valachová podá demisi, Babiš odmítá pochybení

Číst článek

Ministryně podle Sobotky odvedla velký kus práce. „Určitě jí poděkuji, až se s ní sejdu, za to, co všechno pro školství a sport vybojovala," uvedl. Ve zjevné narážce na současné dění kolem Babiše prohlásil, že na rozdíl od jiných politiků nyní přijala Valachová politickou odpovědnost, i když s kauzou není spojena.

S Valachovou se chce Sobotka sejít, aby probrali situaci na ministerstvu. „Já v tuto chvíli nebudu komentovat otázku, kdo ji nahradí. Chci s ní mluvit o situaci na ministerstvu, slyšet její názor. Pak se rozhodnu, koho budu nominovat," uvedl.

Nevidí však důvod k jejímu konci na kandidátce strany. Vedení ČSSD v dubnu podpořilo Valachovou na druhé místo středočeské listiny za šéfa Sněmovny Jana Hamáčka. „Nic neudělala. Naopak teď udělala velké gesto ve prospěch politické kultury v ČR," uvedl.

„Moc mě to mrzí, ale chápu to. Vážím si toho, že nechtěla odvádět pozornost od kauz Andreje Babiše a naopak zachovala politickou kulturu, jak ji prosazuje ČSSD," napsala serveru iROZHLAS.cz ministryně práce a sociálních věci Michaela Marksová (ČSSD).

K rezignaci ministryně se na twitteru vyjádřil také šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. „Ministryně Valachová má můj respekt. Chápe, co je to politická odpovědnost a má odvahu ji přijmout," napsal.

Krok Valachové ocenil i prezidentský kandidát Jiří Drahoš. „Takto by to mělo v politice fungovat," napsal na twitteru.

Reakce Andreje Babiše

Babiš řekl, že na ministerstvu školství je pravděpodobně korupce. „A nikdo neřekl nahlas, že vlastně pravděpodobně, a máme takové podezření, a můžeme se domnívat, že organizátorem té korupce by mohl být nejbližší přítel pana premiéra (Bohuslava Sobotky) pan (Karel) Březina, který už v minulosti byl odsouzen," poznamenal Babiš.

Babiš dodal, že demisi Valachové vnímá jako nátlak na ANO nebo na něj osobně. Svůj odchod z vlády opět odmítl slovy, že není důvod ho odvolat, protože jako ministr financí má „čistý stůl".

„Paní Valachová rezignovala pravděpodobně proto, aby se nemluvilo o tom, že nejbližší člověk pana premiéra to organizoval, měl smlouvu na ministerstvu školství, my nevíme proč, pravděpodobně proto, aby tam přiděloval ty zakázky," dodal Babiš.

Kvůli obvinění v souvislosti s dotačními programy ministerstva školství pro sport je od pátku ve vazbě náměstkyně úřadu Simona Kratochvílová. Ve vazbě skončil i předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta.

Dotační kauza v bodech

3. května - V sídle Fotbalové asociace ČR (FAČR) na Strahově zasahovala policie, která zadržela předsedu asociace Miroslava Peltu. Vyšetřovatelé prohledávali kanceláře v souvislosti s dotacemi ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, kde rovněž zasahovali stejně jako na pražském magistrátu.
Zadrženi byli také náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová, předseda České unie sportu Miroslav Jansta, pražský zastupitel Karel Březina (ČSSD) a ředitelka odboru sportu na magistrátu Soňa Fáberová. Policie vyslýchala i bývalého šéfa odboru sportu MŠMT Zdeňka Břízu.
Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že tři osoby a jedna firma byly obviněny ze zneužití pravomocí, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinností při správě cizího majetku. Později vyšlo najevo, že jde o Peltu, Kratochvílovou a Břízu.

4. května - Žalobci navrhli vazbu pro dva ze tří obviněných - pro Peltu a Kratochvílovou.
Podle informací serveru Seznam.cz se Kratochvílová domlouvala s Peltou na přípravě dotačních programů. Rozdělování dotací pak podle policejních dokumentů ovlivňovali ve svůj prospěch nebo ve prospěch svých blízkých. Policie má nahrané jejich hovory.

5. května - Peltův advokát Bronislav Šerák potvrdil informace, že obviněna byla i FAČR jako právnická osoba. Podle Šeráka je Pelta podezřelý z toho, že měl navádět další dva obviněné Kratochvílovou a Břízu, jak nakládat s dotacemi pro sport. Mělo tedy podle něj jít o jakýsi lobbing.
Kratochvílová byla zproštěna výkonu své funkce. Bříza bude odvolán z pozice ředitele Vysokoškolského sportovního centra s platností od úterý 9. května. Státní tajemník ministerstva Jindřich Fryč zároveň také rozhodl o ukončení dohody o pracovní činnosti s Březinou.
Soud rozhodl o vazbě pro Peltu a Kratochvílovou. Pelta proti rozhodnutí podal stížnost k pražskému městskému soudu.

'Letos ještě nebyla sportovním svazům vyplacena ani koruna,' vysvětlila Valachová a oznámila zrušení programu investic

Číst článek

6. května - Slavia Praha v reakci na uvalení vazby na předsedu Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu navrhuje vytvoření jakési fotbalové „úřednické vlády", která by byla složená z osobností.

8. května - Výkonný výbor FAČR rozhodl na mimořádném zasedání o tom, že valná hromada FAČR se uskuteční v řádném termínu 2. června v Praze. O tom, zda bude volební, rozhodnou samotní delegáti při schvalování programu. Dosud jediným oficiálním kandidátem na předsedu je Pelta, který přihlášku podal ještě před obviněním. Proti jeho kandidatuře se vyjádřil například předseda představenstva Teplic Pavel Šedlbauer.
Místopředseda FAČR Roman Berbr také odmítl návrh pražské Slavie, aby vznikla „úřednická vláda". Podle něj ligové kluby, které se před rokem osamostatnily v rámci Ligové fotbalové asociace, nemají na podobné návrhy právo. Berbr také připustil, že zvažuje kandidaturu na šéfa FAČR, zároveň se ale hledá i jiná varianta.

9. května - Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) oznámila, že podá k 31. květnu demisi. Nechce poskytovat ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO) záminku k tomu, aby odváděl pozornost od svých závažných problémů. K odstoupení ji vyzývali někteří politici kvůli kauze sportovních dotací. Již předtím Valachová pozastavila poskytování dotací pro sportovní organizace a svazy a oznámila, že vytvoří nový.

Petr Jadrný, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme