Kauza exposlance Šnajdra opět míří k soudu. Bývalý politik žaluje stát o odškodnění

O čtyři miliony korun se v polovině prosince začne soudit exposlanec ODS Marek Šnajdr. Bývalý politik žaluje ministerstvo spravedlnosti o odškodnění kvůli kauze údajné korupce na Úřadu vlády. Šlo o takzvané trafiky výměnou za složení poslaneckého mandátu. Už dříve ale stát jeho žádost o kompenzace zamítl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec za ODS Marek Šnajdr nastínil, jak bude vypadat situace po 1. březnu | Foto: Šárka Ševčíková

Marek Šnajdr s odškodněním na ministerstvu spravedlnosti neuspěl. Úřad zamítl žádost kvůli tomu, že soud zastavil stíhání exposlance z procesních důvodů, a ne proto, že by se skutek nestal.

Proti rozhodnutí ministerstva nebylo odvolání, bývalý politik se tak obrátil na soud.

„Proto se domáháme náhrady nákladů, které v souvislosti s nezákonným stíháním vznikly. To jsou náklady právního zastoupení, náhrada újmy způsobená nezákonným držením ve vazbě a konečně také nemajetková újma v penězích, která mu byla způsobena nezákonným postupem ze strany státu," vysvětlil Šnajdrův advokát Lukáš Trojan.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pokračující kauze exposlance Marka Šnajdra zjišťovala podrobnosti Petra Benešová

Ministerstvo spravedlnosti si ale na zamítnutí žádosti trvá. „Ministerstvo spravedlnosti ví o žalobě, která byla podána ze strany pana Šnajdra. K žalobě jsme se také vyjádřili, v této chvíli ovšem dále záležitost nebudeme komentovat a vyčkáme rozhodnutí soudu,“ vysvětluje mluvčí úřadu Kateřina Hrochová.

Hlavní líčení začne podle ředitelky správy Obvodního soudu pro Prahu 2 Marcely Pröllerové příští měsíc: „V případě odškodnění pana Marka Šnajdra bylo nařízeno hlavní líčení, které proběhne 12. prosince letošního roku v devět hodin ráno.“

Jestli by mohl exposlanec ODS případně uspět, nechtěla ředitelka předjímat. „Je věcí příslušného senátu, jak bude probíhat dokazování, a nelze dopředu předjímat, jak bude konečné rozhodnutí vypadat,“ dodala Pröllerová.

Exposlanci Fuksa, Šnajdr a Tluchoř odškodnění za stíhání nedostanou

Číst článek

Kromě Marka Šnajdra se na soud ve stejné věci obrátili také další exposlanci ODS Ivan Fuksa a Petr Tluchoř. U nich ale zatím nebylo hlavní líčení nařízeno. Také oni požadují odškodnění za morální újmu, za více než měsíční vazbu, ušlý výdělek i náklady na právníky.

Tluchoř, Šnajdr a Fuksa se v roce 2012 vzdali poslaneckého mandátu, a umožnili tak schválení vládního daňového balíčku. Žalobci je vinili, že se mandátů vzdali za příslib lukrativních postů ve státních firmách. Stíhání později s odvoláním na poslaneckou imunitu zrušil Nejvyšší soud.

„Nejvyšší soud nám tímto rozhodnutím řekl, že vlastně otázka, kde k tomu jednání došlo, vůbec není podstatná. Což je zvláštní, protože v červencovém rozhodnutí to ještě za podstatné docela považoval,“ komentoval loni v říjnu vrchní olomoucký žalobce Ivo Ištvan.

Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády. Petr Nečas se vzdal i funkce předsedy ODS. Exposlanci teď v kauze vystupují jako svědci.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme