Kauza FAU: na co se do voleb poslanci stihnou zeptat Babiše?

Případem opavské firmy FAU, která skončila v konkurzu po zásahu finanční správy, se bude zabývat sněmovní rozpočtový výbor. Projednat má i analýzu, zda finanční správa nezneužívá takzvané zajišťovací příkazy při výběru DPH. Souvislosti vysvětluje analytička Radiožurnálu Jana Klímová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Co mohou v kauze FAU a zajišťovacích příkazů poslanci udělat do voleb?

Nic moc. Rozpočtový výbor si naplánoval už v polovině června, že jim ministr financí a finanční správa doloží do konce srpna další informace o tom, jak a proč využívá zajišťovací příkazy při výběru DPH a proč v některých případech dochází až k likvidaci do té doby celkem bezproblémově fungujících firem.

Dali jsme peníze ODS, říká Babiš na další nahrávce. V účetnictví ale nejsou

Číst článek

Zároveň chtěli i další informace o tom, zda naopak správa neselhala a byla dostatečně aktivní při kontrole podniků, které v minulosti vydaly nedaněné korunové dluhopisy pro své majitele. Jak víme, jedním z nich byl i šéf Hnutí ANO Andrej Babiš, který vlastní dluhopisy jeho bývalého Agrofertu za 1,5 miliardy korun.

O co jde dál?

Druhou rovinou je aktuální případ firmy FAU, která právě po vydání zajišťovacích příkazů na stovky milionů korun údajně nezaplaceného DPH zkrachovala a nyní vyhrála soud. Jeden z jejích společníků navíc poukazuje na to, že firma vadila právě Agrofertu exministra financí Babiše. Poslanci si k tomu pozvali na výbor šéfa finanční správy Martina Janečka, firmy ministra financí Pilného a jeho náměstkyni Schillerovou. Nikoliv ale Andreje Babiše.

Jaký lze očekávat výsledek diskuze? Nejde už spíš o předvolební boj?

Vzhledem k tomu, že finanční správa byla zproštěna firmou FAU mlčenlivosti, pan Janeček by měl vysvětlit motivy zásahu a postup svých podřízených proti této firmě. Obecně by pak měli vysvětlit, co vyplynulo z jejich analýzy používání zajišťovacích příkazů a kontrol korunových dluhopisů.

Opavská firma FAU zbavila mlčenlivosti finanční správu i Babiše. Provokace, reagoval šéf hnutí ANO

Číst článek

Poslanci chtějí nejpozději na dalším jednání zformulovat doporučení pro úřady. Žádné změny zákonů už v září, tedy měsíc před volbami, ale nepřicházejí v úvahu. Dá se čekat, že diskuze bude dost peprná a jistě se nedá vyloučit předvolební náboj. Členové výboru jsou totiž velcí kritici Babiše ale i šéfa finanční správy, je to mimo jiné Miroslav Kalousek z TOP09 či Zbyněk Stanjura z ODS i poslanci ČSSD.

Vyjádřil se ke kauze už Babiš, celníci a finanční správa?

Firma FAU finanční správu, celníky i Andreje Babiše v úterý zprostila mlčenlivosti, aby případ mohli veřejně vysvětlit. Finanční správa řekla, že čeká, až ji sdělení přijde oficiální cestou. Pak zřejmě zveřejní svoji klíčové dokumenty ke kauze. Už v úterý ale upozornila, že FAU byla podezřelá ze zapojení do podvodu s DPH, což firma odmítá.

Andrej Babiš zatím jen řekl, že zproštění mlčenlivosti mu připadá jako provokace a odmítl jakékoliv olivňování daňařů. Andrej Babiš by ale měl vysvětlit, kdy pronesl svá slova na nahrávce zveřejněné skupinou Šuman, když mluvil třeba o insolvenci a obstavených účtech firmy FAU. Měl by tedy prokázat, že to bylo v době, když už to mohl vědět z veřejných zdrojů, ne nezákonně z finanční správy.  

Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme