Kauza FAU: na co se do voleb poslanci stihnou zeptat Babiše?

Případem opavské firmy FAU, která skončila v konkurzu po zásahu finanční správy, se bude zabývat sněmovní rozpočtový výbor. Projednat má i analýzu, zda finanční správa nezneužívá takzvané zajišťovací příkazy při výběru DPH. Souvislosti vysvětluje analytička Radiožurnálu Jana Klímová.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Co mohou v kauze FAU a zajišťovacích příkazů poslanci udělat do voleb?

Nic moc. Rozpočtový výbor si naplánoval už v polovině června, že jim ministr financí a finanční správa doloží do konce srpna další informace o tom, jak a proč využívá zajišťovací příkazy při výběru DPH a proč v některých případech dochází až k likvidaci do té doby celkem bezproblémově fungujících firem.

Dali jsme peníze ODS, říká Babiš na další nahrávce. V účetnictví ale nejsou

Číst článek

Zároveň chtěli i další informace o tom, zda naopak správa neselhala a byla dostatečně aktivní při kontrole podniků, které v minulosti vydaly nedaněné korunové dluhopisy pro své majitele. Jak víme, jedním z nich byl i šéf Hnutí ANO Andrej Babiš, který vlastní dluhopisy jeho bývalého Agrofertu za 1,5 miliardy korun.

O co jde dál?

Druhou rovinou je aktuální případ firmy FAU, která právě po vydání zajišťovacích příkazů na stovky milionů korun údajně nezaplaceného DPH zkrachovala a nyní vyhrála soud. Jeden z jejích společníků navíc poukazuje na to, že firma vadila právě Agrofertu exministra financí Babiše. Poslanci si k tomu pozvali na výbor šéfa finanční správy Martina Janečka, firmy ministra financí Pilného a jeho náměstkyni Schillerovou. Nikoliv ale Andreje Babiše.

Jaký lze očekávat výsledek diskuze? Nejde už spíš o předvolební boj?

Vzhledem k tomu, že finanční správa byla zproštěna firmou FAU mlčenlivosti, pan Janeček by měl vysvětlit motivy zásahu a postup svých podřízených proti této firmě. Obecně by pak měli vysvětlit, co vyplynulo z jejich analýzy používání zajišťovacích příkazů a kontrol korunových dluhopisů.

Opavská firma FAU zbavila mlčenlivosti finanční správu i Babiše. Provokace, reagoval šéf hnutí ANO

Číst článek

Poslanci chtějí nejpozději na dalším jednání zformulovat doporučení pro úřady. Žádné změny zákonů už v září, tedy měsíc před volbami, ale nepřicházejí v úvahu. Dá se čekat, že diskuze bude dost peprná a jistě se nedá vyloučit předvolební náboj. Členové výboru jsou totiž velcí kritici Babiše ale i šéfa finanční správy, je to mimo jiné Miroslav Kalousek z TOP09 či Zbyněk Stanjura z ODS i poslanci ČSSD.

Vyjádřil se ke kauze už Babiš, celníci a finanční správa?

Firma FAU finanční správu, celníky i Andreje Babiše v úterý zprostila mlčenlivosti, aby případ mohli veřejně vysvětlit. Finanční správa řekla, že čeká, až ji sdělení přijde oficiální cestou. Pak zřejmě zveřejní svoji klíčové dokumenty ke kauze. Už v úterý ale upozornila, že FAU byla podezřelá ze zapojení do podvodu s DPH, což firma odmítá.

Andrej Babiš zatím jen řekl, že zproštění mlčenlivosti mu připadá jako provokace a odmítl jakékoliv olivňování daňařů. Andrej Babiš by ale měl vysvětlit, kdy pronesl svá slova na nahrávce zveřejněné skupinou Šuman, když mluvil třeba o insolvenci a obstavených účtech firmy FAU. Měl by tedy prokázat, že to bylo v době, když už to mohl vědět z veřejných zdrojů, ne nezákonně z finanční správy.  

Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme