Kauza Forejt přehledně: hradního ceremoniáře řeší protidrogová centrála i bezpečnostní úřad

Události kolem odcházejícího hradního protokoláře nabraly tento týden rychlý spád. Podle oficiálního vyjádření Hradu Jindřich Forejt svou funkci opouští z „osobních a zdravotních důvodů“. Na veřejnost se ale zároveň dostaly informace o údajné kompromitující nahrávce. Nyní už bývalý ceremoniář se ale k událostem stále nevyjádřil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jindřich Forejt | Foto: Jan Bartoněk | Zdroj: Český rozhlas

Informace o Forejtově konci na Hradě se šíří od pátku, zpočátku byl jeho odchod spojován s několika přešlapy hradního protokolu, jemuž léta šéfoval. Server Hlídací pes ale následně zveřejnil informace o údajných kompromitujících videích, které by mohly vést k mnohem závažnějším okolnostem odchodu ceremoniáře z funkce.

Na události už reagovali někteří politici. Prezident Zeman svého končícího protokoláře stále vidí jako možného adepta na velvyslanecký post ve Vatikánu. Jiní zmiňují, že mohlo dojít k bezpečnostnímu riziku a je tedy třeba celou záležitost důkladně prověřit.

Bezpečnostní prověrka

Národní bezpečnostní úřad mezitím začal řešit, zda by končícímu protokoláři Jindřichu Forejtovi neměla být odebrána jeho bezpečnostní prověrka. Informaci přinesl server Neovlivní.cz. Prověrku NBÚ uděluje lidem, kteří přichází do styku s tajnými informacemi a Forejt by o ni v souvislosti s údajným kompromitujícím videem mohl přijít.

Forejt se vzdal místa šéfa hradního protokolu. Z osobních a zdravotních důvodů, tvrdí Ovčáček

Číst článek

NBÚ záležitost zatím nekomentuje. Jeho mluvčí Radek Holý ale dodal, že v obecné rovině požívání drog na vydání nebo prodloužení prověrky vliv mít může. Mluvčí také potvrdil, že podobné případy NBÚ vždy prověřuje.

Národní protidrogová centrála

Událostem kolem Forejta se v současné době věnuje také Národní protidrogová centrála, potvrdil to její ředitel Jakub Frydrych. „Ten náš zájem plyne čistě ze služební povinnosti, stejně jako u kterékoliv jiné trestné činnosti. Pokud ve veřejném prostoru existuje nějaká informace, která hypoteticky může mít charakter trestné činnosti, v našem případě drogové, tak se tím samozřejmě ze zákona zabýváme,“ řekl.

Chovanec: Ať video prověří NBÚ a státní zástupci

Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD ve středu novinářům řekl, že by státní zastupitelství mělo prověřit, zda kompromitující video nemělo sloužit k vydírání. Nahrávkou by se podle něj měl zabývat i zmiňovaný Národní bezpečnostní úřad. Podle ministra jsou okolnosti vytvoření nahrávky zvláštní, stejně i to, že byla nabízena několika médiím. "Neznám celý obsah té nahrávky. Myslím si, že pan Forejt má právo se hájit a hájit se před orgány, které jeho prověrku budou případně prověřovat," uvedl ve středu Chovanec.

Ať video s Forejtem prověří státní zástupci a NBÚ, navrhuje ministr Chovanec

Číst článek

Podobně reagoval i hradní kancléř Vratislav Mynář. „Možná bude lepší se dotazovat na NBÚ, což je úřad, který tyto záležitosti řeší. Co se týče postu ředitele protokolu, tak tam je nutná bezpečnostní prověrka na určitý stupeň utajení," řekl k celé záležitosti.

Zeman: Forejt stále může do Vatikánu

Prezident Miloš Zeman stále věří, že se končící šéf hradního protokolu Jindřich Forejt stane velvyslancem ve Vatikánu. Záleží ale ještě na ministerstvu zahraničí a souhlasu Vatikánu, uvedl po středeční návštěvě Sněmovny. Novinářům také řekl, že Forejt na Hradě odvedl dobrou práci.

Forejt má stále šanci stát se velvyslancem ve Vatikánu, je to moje přání, prohlásil Zeman

Číst článek

Na dotaz, zda je Forejtovo vatikánské angažmá v současné situaci ještě možné, řekl: "To opravdu záleží na zamini, záleží na agrément, ale já tuto možnost stále vidím."

Klaus: Zacházení s Forejtem odsuzuji, zasáhlo mě to

Bývalý prezident Václav Klaus podle něj vynucený odchod Jindřicha Forejta z funkce šéfa protokolu Pražského hradu odsoudil. Zacházení s ním ho prý „lidsky velmi zasáhlo“. Uvedl to v prohlášení, které poskytl Petr Macinka z Institutu Václava Klause ČTK. To, co se nyní s Forejtem děje, označil za nezasloužené a nedůstojné i těch, kteří "štvanici na ředitele protokolu Kanceláře prezidenta republiky rozpoutali".

Klaus: zacházení s Forejtem mě velmi zasáhlo. Ve světě nám ho záviděli

Číst článek

Ministerstvo zahraničí: Forejt může být asistentem nebo nižším úředníkem

Jindřich Forejt nadále zůstává zaměstnancem ministerstva zahraniční. Mluvčí resortu Michaela Lagronová Českému rozhlasu oznámila, že odcházející protokolář zatím čerpá takzvané služební neplacené volno. Pokud jde o jeho další kariéru, má nárok na pozici odpovídající jeho kvalifikaci.

„Byl by na nějaké pozici, která je na úrovni asistenta, případně nějakého nízkého řadového referenta," přiblížila Lagronová. Aby s ním ale ministerstvo mohlo cokoliv řešit, musí Forejt nejprve oficiálně oznámit, zda pro resort i nadále hodlá pracovat. "To se zatím nestalo,“ dodala Lagronová.

ZW ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme