STAN může čelit trestnímu stíhání, řekl Vondráček. Hnutí na kauzu razantně reagovalo, odmítá Kovářová

Kauza kolem Petra Hlubučka a korupce v pražském dopravním podniku může podle místopředsedy opozičního hnutí ANO Radka Vondráčka skončit trestním stíháním celého hnutí STAN. Řekl to v nedělním vysílání diskusního pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Místopředsedkyně hnutí STAN Věra Kovářová ale Starosty a nezávislé hájila s tím, že na kauzu razantně zareagovali a mají podporu koaličních partnerů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček z ANO

Místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček | Foto: Milan Malíček/Právo | Zdroj: Profimedia

„Jestliže policie šetří, co šetřit má, jednání osob se může přičíst hnutí STAN jako právnické osobě, která může být šetřena,“ uvedl Vondráček. Ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan je podle něj proto „v kolosálním střetu zájmů“.

Hlasy z hnutí STAN: Hlubuček? Černá ovce, zrádce, politický bandita. Předseda Rakušan má bezvýhradnou podporu

Číst článek

Situaci STAN přirovnal Vondráček k postavení firmy Metrostav v kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Společnost odvolací pražský vrchní soud v uplynulém týdnu uznal vinnou. Podle Vondráčka je nevyhnutelná rekonstrukce vlády.

Kovářová zopakovala, že důvod k výměně Rakušana není. „Jasně jsme ukázali, že to tímto nekončí,“ uvedla Kovářová k reakci hnutí na dotaz, zda jedinou změnou, kterou STAN učinil, je výměna ministra školství a změny v pražské kandidátce pro podzimní volby. Kauzu přirovnala k brněnské kauze Jiřího Švachuly, bývalého člena hnutí ANO.

Organizovaný zločin v politice

Podle Vondráčka v kauze, která se točí kolem obviněného lobbisty Michala Redla, prorůstá organizovaný zločin do politiky. Je proto podle něj reálně možné, že počínání jednotlivých osob bude přičitatelné celému hnutí STAN. „Je potenciálně možné, že hnutí STAN bude stíháno,“ uvedl Vondráček.

Kvůli kontaktům s Redlem odstoupil z funkcí místopředsedy hnutí a ministra školství Petr Gazdík (STAN).

Gazdíka na ministerstvu školství nejspíš nahradí ústavní právník Balaš, v pondělí se setká s Fialou

Číst článek

Opozice v pondělí požádá předsedkyni sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou o svolání mimořádné schůze, která by kauzu projednala. Podle dosavadních informací by se mohla odehrát 7. července. Vondráček zopakoval, že na ni ANO vyzve Rakušana k rezignaci a rekonstrukci vlády tak, aby ministerstvo vnitra neobsadilo jeho hnutí.

Vyhnul se odpovědi na dotaz, zda může požadavek skončit hlasováním sněmovny o důvěře vládě. Kovářová k tomu poznamenala, že koaliční strany mají ve sněmovně převahu.

Obviněných v kauze dopravního podniku by mělo být třináct. Policie tvrdí, že organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Europoslanec Stanislav Polčák pozastavil kvůli známosti s Redlem členství v hnutí STAN.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme