Počet dětí, zájmy, majetek. Český Huawei podle exmanažerů řeší klienty s lidmi z čínské ambasády

Česká pobočka čínské společnosti Huawei je v podezření, že její zaměstnanci sbírají citlivá data o úřednících a byznysmenech, se kterými vedou obchodní jednání. Informace pak vpisují do interního systému, ke kterému má přístup centrála firmy v Číně. O té jsou západní tajné služby přesvědčeny, že úzce spolupracuje s čínskou vládou. Huawei přitom obchoduje s českým státem. Sběr soukromých informací Radiožurnálu potvrdili dva bývalí manažeři firmy.

Tento článek je více než rok starý.

Exkluzivně Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Huawei

Huawei v Česku sbírá informace o soukromí lidí, se kterými její manažeři jednají. Údaje o tzv. datasubjektech, jak tyto lidi nazývá, musí být aktualizované a přesné, uvádí její směrnice. Tuto praxi Radiožurnálu potvrdily dva zdroje z firmy. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Radiožurnál informace zjistil při pátrání po tom, jak funguje globální čínský výrobce telekomunikační techniky Huawei v Česku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportéři Radiožurnálu zjistili, že existují velmi vážné indicie o tom, že česká pobočka společnosti Huawei sbírá citlivá data o úřednících a byznysmenech, se kterými vede obchodní jednání

Dva manažeři, kteří pro společnost několik let pracovali, reportérům nezávisle na sobě pod příslibem anonymity popsali, že museli do interního systému kromě obchodních informací vyplňovat i detaily ze soukromí - třeba kolik má dotyčný zákazník dětí, jaké jsou jeho soukromé zájmy nebo jak je na tom finančně. Kromě svědectví zaměstnanců vychází Radiožurnál i z informací tuzemských tajných služeb.

„Přístup k informacím, které jsou uloženy v tomto CRM systému, je řízen výhradně z headquarters (vedení, pozn.red.) v Číně a dá se velmi složitě dohledat a dokázat, k čemu a kdo k těmto citlivým datům přistupuje,“ popsal pod podmínkou zachování anonymity jeden z manažerů Huawei, který pro firmu na vysokém postu pracoval.

Huawei spolupráci s Čínou popírá

Kromě toho prý bylo zavedenou praxí, že získané informace probírali zaměstnanci Huawei na interních poradách s lidmi z čínské ambasády. Zda šlo přímo o špiony, zdroj nevěděl.

Huawei přijde o desítky miliard dolarů, řekl zakladatel firmy. Přirovnal ji k poškozenému letadlu

Číst článek

„K vytěžování jsou vedeni pracovníci, kteří se takovýchto jednání účastní, a na interních poradách jsou pak probírány s lidmi, kteří byli dosazeni místní ambasádou,“ dodává exmanažer.

Firma Huawei několikrát veřejně striktně popřela, že by spolupracovala s čínskou vládou. Faktem ale je, že na začátku roku 2019 byl v Polsku kvůli podezření ze špionáže zadržen zaměstnanec firmy Huawei. Hned druhý den ho společnost propustila, podle oficiálního vyjádření jeho údajné činy „nemají se společností Huawei nic společného, incident ale poškozuje pověst firmy ve světě.“

I další zdroj z Huawei, se kterým se Radiožurnálu podařilo mluvit, nezávisle na svém kolegovi potvrdil, že k informacím o obchodních kontaktech měla přístup čínská centrála. Popsal, že jeho úkolem bylo zjistit informace o státních úřednících, které pak firma pozvala na konferenci nebo cestu do Číny.

Čínská kritika Prahy: Petříček se znovu sejde s velvyslancem Čangem

Číst článek

„Vždy byli vytipováni úředníci na úrovni ředitel oddělení nebo náměstek. Interně jsem byl poté úkolován tak, že mám do interního dokumentu doplnit osobní údaje o člověku nebo skupině, která by měla jet na referenční návštěvu. Tento dokument sloužil pro české vedení a čínskou centrálu,“ dodává zdroj, který pro Radiožurnál sepsal i písemné prohlášení.

O této praxi dlouhodobě vědí i české tajné služby, civilní i vojenská. „O této praxi víme. Z obchodního hlediska je to nestandardní, je otázkou, kde ty informace ve skutečnosti končí,“ poznamenal zdroj z jedné z tajných služeb.

Bezpečnostní školení politiků

Civilní tajná služba BIS dokonce kvůli tomu pořádá právě pro úředníky, ale i politiky bezpečnostní školení.

Drtivá většina zpravodajských služeb světa pořizuje o schůzkách písemné záznamy. „BIS proto varuje při bezpečnostních školeních, která pravidelně děláme, aby si lidé dávali pozor a uvědomili, že při setkání s kýmkoliv, kdo může být zpravodajským důstojníkem, může být cokoliv, co řeknou, zaznamenáno a předáno cizí moci,“ naznačuje mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Facebook se připojil k restrikcím vůči Huawei. Čínská firma nesmí do telefonů předinstalovat jeho aplikace

Číst článek

Školení potvrdil i poslanec a člen komise pro kontrolu civilní tajné služby BIS Marek Benda (ODS). „Zpravodajská služba nás upozorňuje na rizika od zemí, které nejsou České republice přátelsky nakloněny. V případě zájmu politikům potom nabízejí i školení, jak se chovat na rizikových schůzkách.“

Huawei v písemném prohlášení jakoukoli nezákonnou praxi odmítla.

„Veškerá činnost a jednání zaměstnanců podléhají evropským a českým pravidlům GDPR, které doplňuje interní směrnice vylučující jakékoliv nepatřičné nakládání s osobními údaji. Pro společnost je ochrana soukromí prioritní, globálně i lokálně koná v souladu s platnými zákony na ochranu soukromí, včetně GDPR, a dbá na to, aby veškeré obchodní aktivity splňovaly příslušné požadavky,“ napsal e-mailem mediální zástupce společnosti Filip Matys.

Na osobním jednání potom zástupci firmy reportérovi Radiožurnálu předložili k nahlédnutí interní směrnici společnosti. Ta se ale netýká jen ochrany osobních údajů, naopak výslovně říká, že osobní údaje, které společnost sbírá, musí být aktualizované a přesné. Lidi, které společnost zajímají a jejichž údaje shromažďuje, potom v interním předpisu nazývá „datasubjekty“.

Rizika Huawei

Komponenty Huawei využívají státní instituce napříč veřejným sektorem – a to třeba i ministerstvo vnitra nebo pražský dopravní podnik. Před jejich používáním varoval na konci minulého roku Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB). Většina úřadů si následně nechala udělat audity, které mají za úkol vyhodnotit bezpečnostní rizika. Potenciálně nejohroženější je v tomto směru ministerstvo vnitra, které vlastní nejvíce kritické infrastruktury, konkrétně 19 systémů. Kontrola bude hotová na konci září. 

Varování NÚKIB vzbudilo poprask především na české politické scéně. Vyjadřoval se k němu například i prezident Miloš Zeman, který se čínských výrobců opakovaně zastával. Poprvé krátce po vypuknutí aféry, kdy v pořadu na TV Barrandov řekl, že Čína chystá odvetná opatření. A zaměstnance BIS i kyberbezpečnostního úřadu označil za „čučkaře.“ Svůj postoj pak ještě potvrdil o tři měsíce později při návštěvě Číny, kdy „projevil lítost nad údajnou kampaní, která byla proti společnosti vedena.“ Správa Pražského hradu má s Huawei dvakrát prodlouženou smlouvu o propagaci z roku 2014. Výměnou za to dostává Hrad třeba mobilní telefony.

Janek Kroupa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme