Kauza Jaroslava Liznera odročena na červenec

Případ bývalého šéfa Centra kuponové privatizace Jaroslava Liznera dnes na červenec odročil soud Prahy 7. Lizner odsouzený před osmi lety za úplatkářství a zneužití pravomoci veřejného činitele, tvrdí, že nic neudělal a žádá o obnovu procesu. Soud chce ještě vyslechnout čtyři bývalé policisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní síň | Foto: Justice.cz

Jaroslav Lizner si musí na rozhodnutí o obnovení procesu téměř dva měsíce počkat. Soudu se totiž nepodařilo včas doručit ministru vnitra žádost o zproštění mlčenlivosti dalších svědků z řad bývalých policejních důstojníků. Soudce Obvodního soudu pro Prahu 7 proto jednání odročil na začátek července.

Bývalí policisté by měli potvrdit nebo vyvrátit výpověď někdejšího policejního důstojníka tajné služby Ondřeje Hocha, který tvrdí, že se stal Lizner obětí policejní provokace. Podle Hocha si hlavní svědek - podnikatel a policejní agent Luboš Sotona - historku s úplatkem vymyslel.

"To nebyla jenom práce pana Sotony, to byla i práce jeho řídícího, který napřed skočil na jeho dezinformaci, a potom už z toho nebyla cesta zpátky. Protože by to bylo fiasko, celostátní ostuda," domnívá se Hoch.

Bývalý šéf Centra kupónové privatizace Jaroslav Lizner byl v roce 1996 odsouzen k šesti letům vězení za zneužití pravomoci veřejného činitele a úplatkářství. Případ odstartoval právě podnikatel Luboš Sotona, který v roce 1994 policistům oznámil, že Lizner od něj požaduje osmimilionový úplatek za zprostředkování transakce s akciemi Mlékárny Klatovy. Policisté následně skutečně Liznera s penězi zatkli.

Lizner vždy tvrdil, že je nevinný. U soudu se hájil tím, že peníze, s nimiž byl zatčen, byly provizí za zprostředkování obchodu.

Milan Kopp, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme